Zábrana na postel | Dětská bezpečnostní | Udělej si sám | Jak ušetřit?

Zábrana na postel

Hledáte vhodnou variantu, jak zabezpečit dítě v posteli? Zábrana na postel je ideální možnost! Na internetu je možné najít mnoho zábran na dětskou postel, ale také se nemůžete rozhodnout? Zdají se Vám příliš drahé, vysoké, a nebo z nevhodného materiálu? Máte chuť si ji raději udělat sami podle Vašich představ? Ten samý pocit jsem měl také, a tak jsem se do toho pustil. Moc rád se s Vámi o tom podělím. Hledal jsem nějakou inspiraci u kutilů na všech možných webech, ale žádná dětská zábrana na postel mi nepadla do oka. Většinou to bylo příliš složité a nebo zbytečně robustní. V jednoduchosti je síla.

Pojďte se podívat, že dětská zábrana na postel jde udělat levně, rychle, jednoduše a především doma vlastníma rukama. Nejčtenější příspěvek „Jak přidělat rohož na zeď k posteli“ sklízí velký ohlas, což mi bylo motivací k tomu, abych zpracoval i tento příspěvek. Nechte se inspirovat, usnadní Vám to práci. 


Zábrana na postel | Bezpečí pro Vaše dítě | Na míru a jednoduše

     Máte malé dítě a uvažujete, že se zbavíte postýlky se šprušlemi a pořídíte mu běžnou postel? To ale není vše, co je nutné pořídit. Ještě Vám něco chybí. Zábrana na postel! Chcete pořídit něco šikovného, praktického, bezpečného a nejlépe cenově dostupného. Bohužel, nic podobného jsem na internetu ani v kamenném obchodě nenašel. A tak jsem si řekl, že to nemůže být zas tak složité, a začal hledat rady ze života kutilů. Ani tam jsem nenašel nic vhodného.

     Měl jsem jinou představu. Chtěl jsem jednoduše upevnit kus prkna k postýlce, aby nebylo přehnaně vysoké ani dlouhé. Abych viděl na dceru, a zároveň aby měla dobrý přístup z obou stran postele. Nechtěl jsem dávat zábranu po celé délce – i takové varianty se prodávají. Dceři jsme pořídili dřevěnou postel z dubu a těžko jsem si k ní představoval umělohmotnou či plechovou zábranu, která byla často i zbytečně drahá. Chtěl jsem ke dřevu dřevo. A tak jsem se do toho pustil a chci Vás s tím seznámit! Pojďme na to!


Co budete na zábranu na postel pro děti potřebovat?

  1. Prkno z dubu, 1200 x 300 x 18 mm (obr.1). Ideálně pevný materiál – aby něco vydržel – i nápor dítěte na denní bázi – považuji za důležité. Pokud je postel stejně jako u nás ze stejného materiálu – pak je to perfektní. Rozměr dle Vašich představ – není nutné mít zábranu po celé délce postele, aby dítě mělo přístup z obou stran. 
  2. 4x spojovací šroub M4 (průměr šroubu 4 mm, obr.2), rozptyl šířky spojovaného materiálu (postele+prkna) od 47 – 55 mm (každý si změří sám postel + prkno dle volby). Šrouby jsou hezky zakulacené, neměly by být nebezpečné v případě kontaktu.
  3. Lak pro interiér (stačí 1/2 klasické velikosti plechovky (0,6kg/2=0,3kg, zbytek možné použít pro jiný účel), obr.3. 
  4. Smirkový papír (jemnější, obr.4)- ideálně upevněný na držáku na brusný papír.
  5. Vrtačku a vrták do dřeva s průměrem 4mm 

Náklady (ceny) pro Vaši představu

 Položka  Náklad (cena)
 Dubové prkno, 1200 x 300 x 18 mm (délka x výška x šířka), v obchodě jako spárovka buk 249,- Kč
 4x spojovací šroub M4, rozptyl šířky od 47 – 55 mm   29,- Kč
 Lak pro interiér (stačí 1/2)   159*1/2= 79,5 79,5 Kč
 C E L K E M 357,5 Kč

* cenu dekorace neuvádím, je na každém, zda si ji zakoupí a v jakém motivu, cena je různá


Postup

1) Začištění hran a povrchu

     Dle rozměru postele si rozmyslete, jaký rozměr prkna bude pro danou velikosti ideální. Z mého pohledu je ideální, aby dítě mělo přístup do postele na konci i na začátku. 10 cm pro průlez dítěte není dostatečný rozměr. Po zakoupení Vámi zvoleného správného rozměru prkna zjistíte, že má ostré hrany (obr.5) a nedokonale upravený povrch. Pomocí smirkového papíru jej opracujete. Hrany včetně ne dobře začištěného povrchu jsou pro dítě nebezpečné a v případě zadřené třísky nepříjemné.

2) Spoje

     Po zaoblení veškerých hran včetně rohů a úpravy povrchu (obr.6) je nutné přiložit prkno k postýlce a rozmyslet, kde budete prkno s postelí spojovat? Doporučuji minimálně 4 spoje (spojnicovými šrouby), 2 na každou stranu. 2 spoje jsou nedostatečné. Na obr.6 můžete vidět, jak jsem je vzhledem k velikosti postele rozmístil. Otvory na obou stranách prkna na stejném místě jen zrcadlově – 30 mm napravo (nalevo) od začátku prkna a 18 mm od horní hrany postele (kde končí postel)/spodní hrany prkna. Nezapomínejte zohlednit také vnitřní konstrukci postele – kde jsou například umístěné lamely či rošt – abyste nevrtaly skrz – to by nedopadlo dobře ;). Na naši vnitřní konstrukci postele se můžete podívat na obr.7.

3) Vrty a lakování

     Po roce užívání dcerou mohu říci, že je tato zábrana na postel pevná, stejně jako byla na začátku. Nikde se nic nekejklá – drží pevně, dokonce nikde nic nevrže. Po načrtnutí provrtejte otvory – vždy začínejte vrtat z venku (tam kde vrták vyleze se může stát, že dřevu „rozhodíte účes“ – nemusí vzniknout čistý otvor – můžete tomu předejít tím, že otvor nejdříve provrtáte menším vrtákem a pak z obou stran větším), začistěte je do hladka a prkno nalakujte několika vrstvami – vždy dle Vaší představy. Myslím, že jsem dal 3 vrstvy – nebojte se – lak se pěkně vstřebá. Nezapomínejte pěkně lak rozetřít a dávat pozor na hrany, aby se Vám zbytečně netvořili kapky. Nechte dle manuálu dobře proschnout a můžeme pokračovat se spojením.  


 Jak připevnit zábranu k posteli? | Přesah zábrany nad matrací

     Po zaschnutí vezměte prkno a znovu jej přiložte k posteli a za pomocí vyvrtaných děr v prkně si předkreslete otvory do Vaší postele. Trošku Vám to bude klouzat – já to vyřešil tak, že jsem si prkno vypodložil zespodu knížkami a v klidu jsem si tak mohl za asistence mojí ženy načrtnout, kde budu v posteli vrtat. Začínám vrtat vždy nejprve zvenku – pak mám zajištěno, že bude otvor pěkně vypadat. A pokud máte hotové otvory v posteli, můžete spojovat. A zábrana na postel je hotová, tedy téměř (obr.8)! Pojďme se podívat, jak to vypadá i s matrací a jaký má zábrana nad ní přesah? Je to 12 cm a naprosto to stačí (obr.9).


Dekorace

     Jedna kutilská rada, kterou jsem na internetu objevil, se mi moc líbila. Jednalo se o dekoraci zábrany. A tak jsme to zkusili! Zakoupili jsme běžně dostupné nálepky a společně je s dcerou vylepili. Výsledek můžete vidět na obr.10 a zblízka i obr.11. Dcera má zábranu ráda, beru ji jako součást postele. Sovičky před spaním pohladí a jde spát.


Zvládne to každý!

     Jedná se o velmi jednoduchou, levnou a praktickou variantu. Myslím, že tuto zábranu zvládne udělat skutečně každý, kdo si trochu rozumí s nářadím. Rád bych Vám popřál, abyste si vybrali vhodnou zábranu, která Vám bude nejlépe vyhovovat. A pokud to bude právě ta moje, tak aby se Vám povedla. Buďte s ní Vy i Vaše děti spokojení! A ať se Vám dobře spí! 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x