Shrabat listí a posekat trávu | Jednoduše, rychle, prakticky | Zahrada

Fotografie zahradní sekačky na zeleném trávníku na zahradě

Čekají Vás také na podzim a před zimou tyto 2 „oblíbené činnosti“ – shrabat listí a posekat trávu? Mám pro Vás postup, který některé z Vás zaskočí. Někomu se to může zdát banální, ale věřte tomu, že i tak jednoduchá věc, může být pro někoho překvapením. Já byl jedním z těch, kdo si k tomu musel vyšlapat cestičku 😉 Snadno se totiž může stát, že tyto 2 činnosti (sekání trávy a shrabání listí) děláte celý život zvlášť. Například nejprve shrábnete listí a potom posekáte trávu a nebo na trávu vezmete jeden týden sekačku a druhý týden hrábě. Úplnou náhodou jsem si uvědomil, že to jde naráz. Člověk ušetří spoustu času a práce. 


Jak shrabat listí a posekat trávu? | „Oblíbené činnosti podzimu“

     Máte stromy kolem domu nebo na Vaší zahrádce? Musíte shrabat listí a posekat trávu? My ano. Několik let jsem na mém každoročním postupu nic neměnil. Nejprve jsem shrabal listí a pak posekal trávník – přesně v tomto sledu – abych byl připraven na zimu. Bydlíme na místě, kde jsou naše uzoučké zahrádky propojené tenkým pletivem, kde vidím široko daleko k mnoha sousedům. A nejen u sousedů jsem si všiml, že tento podzimní úklid jsme řešili naprosto stejnou metodou. Možná je to způsobené tím, že to tak dělaly naše generace před námi a my to jen převzaly za vlastní.


Jak si ušetřit čas i energii | Postup 2 v 1 

     Jednou mě ale náhodou napadlo, udělat to trochu jinak. A o tom „jinak“ Vám povím. Je to skoro až žertovné, jak to člověk má celá ta léta před očima jako na dlani, přesto mu to nedojde. Napadlo mě, že bych mohl postup trochu upravit – zjednodušit. Namísto 2 činností zvlášť, udělám obě naráz. Vezmu sekačku a budu sekat trávu a přitom se mi posbírá do pytle sekačky i listí. Sekačka totiž při sekání trávy nabírá do koše vše, co jí přijde do cesty – včetně popadaného listí. Odpadla mi tedy činnost – jak shrabat listí. Je to takové 2 v 1. Tato metoda je široce použitelná, protože sekačku má většina lidí, kteří mají zahradu. Na rozdíl od zahradního vysavače, do kterého je nutné investovat, Vám odpadá dvojí práce 😉 


Výhody a nevýhody (shrabat listí)

     Má to své výhody a nevýhody, ale převažují ty výhody. Ušetří to čas, listí nemusíte speciálně shrabávat na hromádky a poté sbírat, navíc při sběru se listí rozseká na menší kousky a jeho likvidace je pak méně náročná – je ho méně (na pytlování nebo do popelnice bioodpadu). Nemusíte metat hráběmi na místech, kde je pár listů – prostě posekáte celý trávník a vše sekačka posbírá za Vás – tím ušetříte čas i energii. Nevýhodou je to, že koš musíte mnohem častěji vysypávat, ale stejně byste se museli shýbávat pro hromádky listí. V místech, kam se sekačkou nedostanete už hrábě musíte vzít do ruky a vymést listí tam, kam se sekačka dostane a nabere jej.


Když tráva neroste, ale listí padá stále

     Tento postup využívám i ve chvíli, kdy tráva již neroste, ale listí padá stále. Proč se mordovat se shrabáváním listí, když můžete přejet trávník sekačkou a máte listí nadrcené v koši sekačky? Ano, ve chvíli, kdy máte menší pozemek a nebo kdy chcete prospět svému tělu a přírodě. Přitom nepouštět zejména u benzínových sekaček výpary emisí do ovzduší. V tu chvíli je lepší vzít si hrábě a zamést listí. Při pohybu spálíte kalorie a cítíte se příjemně. Níže Vám pro inspiraci vkládám pár fotografií při sběru spadaného listí posekáním trávy:


Sluníčko pomůže

     Ještě jedna rada ze života. Nechte si listí i trávu, pokud to počasí umožní, proschnout sluníčkem – aspoň 2 dny. Toho materiálu je po posekání třeba i 2x méně a je lehčí. Zatím se mi nestalo, že by mi počasí nepřálo. 


Přeji Vám slunné dny a suché listí!

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Dům a Domácnost:
Proč jsou přední světlomety aut tak ostré?
Hledám možná právě tebe do týmu radyzezivota.cz | Staň se spoluvlastníkem
Jak nastartovat auto s vybitou baterií
Mikrofon sluchátek od Apple nefunguje na notebooku s Windows | Jak na to?
Jak odstranit lepidlo po nálepce nebo etiketě | Jednoduché a účinné

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x