Ochranné podložky na nohy židlí | Gumové versus filcové | Udělej si sám

Posledních několik let je dle prodejců podlahových krytin vyšší zájem o lina, vinylové a dřevěné podlahy. Koberce jsou na ústupu. Tyto povrchy jsou náchylné na poškrábání. Pokusili jsme se tedy zabývat prevencí před jejich opotřebením. Vyhodnotili jsme, že mezi nejčastější příčiny škrábanců můžeme řadit židle. Vyzkoušeli jsme proto několik typů ochrany, abychom tomuto opotřebení předcházeli. Máme pro Vás tip ochranné podložky, kterou považujeme za nejlepší z nabízených.


Ochranné podložky na nohy židlí

     Na trhu nám výrobci nabízí mnoho druhů ochranných podložek, ale jen do některých se vyplatí investovat. Jejich slabina spočívá ve výdrži. Podlahu dokáží chránit jen 1-2 roky, pak se rozpadnou nebo ztratí na hodnotě. Další nevýhodou je, že se na nich neustále usazuje prach. To nevypadá dobře vizuálně, a pokud chcete udržovat domácnost čistou, při vysávání je nutné každou nohu židle pečlivě vysát. Tomu můžeme předejít.

     Vybrali jsme Vám jednu variantu, kterou považujeme za nejlepší, přičemž slabiny jsme zatím nepoznali (po 3 letech užívání). Přitom jsme si jisti, že jsme jejich výdrž zdaleka nenaplnili (odhaduji min. 10 let). Není nejlevnější, ale vydrží, nezklame. Investice do vhodné ochranné podložky se Vám v porovnání s ostatními několikrát vrátí. 


Filcové podložky (pouze krátkodobé řešení)

     Filcové samolepící podložky (měkké) jsou pro tyto účely nejčastěji používány. Z naší vlastní zkušenosti se jedná pouze krátkodobé řešení. Filcové podložky jsme testovali několik let. Máme k tomu hned 2 důvody, proč je považujeme za krátkodobé. Nejen, že je na ně prach přitahován jako „vosa na bonbón“, ztrácí navíc časem svoji strukturu, a tím ochrannou vlastnost, která by měla předcházet škrábancům na podlaze při pohybu židlí. K filcové variantě se přikloníme ve chvíli, kdy je nábytek používán jen velmi zřídka, nebo ve chvíli, kdy je tvar nohy nábytku nevhodný tvarem či velikostí, a není tak možné využít ochranné podložky níže.  


Vítězné ochranné podložky

     Varianta, kterou jsme odzkoušeli, jsou ochranné podložky kruhového tvaru složené z gumy, kovové podložky a z umělé hmoty (gumovo-plastové podložky). Uprostřed podložky je otvor, který slouží k upevnění k židli. Podložku, kterou můžete vidět níže, je nutné přišroubovat k nohám židlí. Pouze díky přišroubování jsou podložky skutečně dobře upevněné k nohám židle. Samolepící varianty se neosvědčily, jejich fixace není dostatečná. Obrázkový postup upevnění podložek včetně podoby podložek vkládám níže.


Doporučení: Neposouvejte židli s podložkami ze strany na stranu, pokud na ní sedíte celou Vaší vahou. Pak podložka samozřejmě ztrácí na své odolnosti a to pak způsobí, že je nutné podložky časem vyměnit (ošoupají se).


Nákup ochranné podložky

Vítězné ochranné podložky můžete zakoupit v hobbymarketech Bauhaus – zde jsme je zakoupili a vím, že je mají v nabídce již mnoho let. Zřejmě se prodávají také v OBI – nemám ověřeno. Na internetu je značka Hettich těžko k vyhledání, zřejmě z toho důvodu, že dodává své zboží především prostřednictvím velkých řetězců. Toto rozhodně nepovažujte za reklamu pro jakýkoliv hobbymarket – obecně je považuji za sice velmi dostupné (otevřeno SO-NE), ale také drahé – zejména některé zboží. Např. karabinu můžete v běžném železářství koupit za 10 Kč, v hobbymarketu klidně za 50 Kč (stejný materiál, stejná velikost).  


Obrázkový postup 


 

Nová zkušenost

     Musím změnit pohled na filcové podložky, o kterých jsem původně psal, že bych je použil. Teď už si to nemyslím, alespoň ne jako podložku pod nábytek. Zjistil jsem totiž, že gumovou podložku mohu zakoupit v kuse – např. 80 x 100 mm. Podle nestandardního tvaru či velikosti plochy nábytku, kam potřebujete podložku nalepit, tuto gumovou podložku nastříhnete či uříznete. Její použití je tedy univerzální. Ano, podložka stojí kolem 100 Kč – je dražší. Věřte ale tomu, že vydrží 10x déle, než filcová a navíc se nebudete trápit s prachem. 


Filcové podložky a jejich užití

     Věřím tomu, že filc může mít uplatnění v jiné oblasti, než jako podložka nábytku pro ochranu podlahových ploch. Například jsem viděl, jak nám filcové podložky vložil truhlář do vrzající postele, která je celá ze dřeva. Kde dochází ke kontaktu dřevo – dřevo – tam dochází k vrzání. Když tyto části vypodložíte filcem, můžete se vrzání zbavit. V posteli či v dětské postýlce to je nejčastěji mezi rámem a roštem. Sám jsem bílý filc použil také na bílou stěnu (není téměř vidět, vizuálně ok), kde mi narážela klika dveří do zdi. Filc je velmi levné řešení. Není nutné kupovat speciální kolík z umělé hmoty. Ale to už je na volbě každého.    


Tvrzené filcové podložky (upgrade)

     Zjistil jsem, že na trhu existuje ještě jedna možnost, kterou jsme zatím nevyzkoušeli. Jedná se o tvrzené filcové podložky, které jsou z jedné strany vloženy do krytu z umělé hmoty. Tímto krytem se filcová podložka přidělává k židli buď prostřednictvím šroubu nebo hřebíkem. Druhou stranou, kde je filc otevřený, se podložka dotýká podlahy. Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] elektřiny (smyčka) | Do sádrokartonuProvazový žebřík pro děti | Univerzální dle potřeby Ochranné podložky na nohy židlí | Filcové podložky Výměna zástrčky | Jak na to? | Oprava kabelu Plíseň na zdi | Hlavní příčiny | Jak se […]