Hromadné zmenšení fotek | Hromadná úprava fotografií | Úprava fotek | 2.díl

O nejjednodušší a nejdostupnější úpravě fotek (obrázků) jsme si již řekli v příspěvku „Jak zmenšit fotku“ (1. díl). Nyní se ale pustíme do hromadné úpravy fotek, při nichž budete moci zmenšit fotografie hromadně (naráz). Dle vaší odezvy by Vám toto rozšíření mohlo značně usnadnit práci. Na internetu je mnoho návodů, manuálů, ale tento by měl patřit k těm nejpřehlednějším a nejjednodušším. 


Hromadné zmenšení fotek | Ušetřete svůj čas | Podpora češtiny

     Zmenšením fotografií docílíme snížením jejich datové náročnosti. Budou zabírat méně místa na disku, což je vyžadováno především na webových či jiných internetových prostorách. Zmenšené fotografie nezpomalují vyhledávače a činí webové stránky rychlejšími. Někde je zmenšení fotek vyžadováno. Detaily v manuálu vynechám a postup bude doprovázen názornými obrázky z praxe. V jednoduchosti je síla. Tentokrát se ale bez instalace volně dostupného freeware v podobě aplikace IrfanView neobejdeme. Jedná se o nekomerčního software, který je zcela zdarma. Uživatelé jej v několika recenzích označili za nejlepší pro tuto úpravu – proto jsem jej také zvolil. Pojďme se dát do toho!


Na 1. pohled složitější, na 2.pohledu ušetří moře času

     Je nutné si uvědomit, že se jedná o trošku složitější úpravu. To si sice žádá na začátek trochu času, ale jedná se o investici, která se vám hned při 2. úpravě fotografií vrátí i s úroky. Tzn. že úprava bude rychlá a především hromadná. Nebudete muset u každé fotografie měnit nastavení. Vše proběhne okamžitě. Pokud vkládáte více fotografií na webové stránky – například ve škole, mateřské školce či na blog, na facebook, apod., je tato alternativa skutečně nejvhodnější. Ušetřete svůj čas a pojďme si tuto „vychytávku“ nainstalovat. Jednou z výhod je také podpora češtiny – ale nepředbíhejme – o tom všem se dozvíte níže. 


Instalace software IrfanView i s češtinou | Krok po kroku

  1. Zjistěte, zda máte 32bit nebo 64bit operační systém? Pokud to víte, nemusíte řešit, pokud nevíte – ověřte si to – viz níže. Zjistil jsem, že je možné nainstalovat 32bit do 64bit OS, ale začnou se zobrazovat chyby. Jak zjistit, zda mám 32bit/64bit u WIN10? Start –> Nastavení –> Systém –> O Systému (dole) –> Typ systému 64/32bit (nové jsou jen 64 bit). U dalších OS můžete využít nápovědy Windows.
  2. Stáhněte program zdarma 32/64bit IrfanView – dle zkušenosti nabízím raději přímo oficiální stránku tvůrce IrfanView (EN). Zde si pak můžete stáhnout jazyk – češtinu. Vkládám také odkaz na oficiální českou stránku IrfanView, na které je ale aktuální download pro Win problémový. Je možné, že tento problém již byl vyřešen, nevím (nyní je 03/2019). Děkuji všem, co se ozvali. Jen díky Vám je možné chybný odkaz odstranit a článek aktualizovat.  
  3. Doporučuji upřesnit při instalaci, pro které typy formátů bude tento program výchozí. Tzn., že když zvolíte .jpg – veškeré obrázky ve Vašem PC, které jsou tohoto formátu, budou automaticky při otevření v Irfanview prohlížeči. Můžete zvolit „Images only“ (Pouze obrázky), což považuji za užitečnou funkci. Nechci, aby byl tento prohlížeč výchozí pro videa (filmy) formátu .avi či .mp3.
  4. Stažení češtiny zde. Když spustíte .exe soubor s češtinou – vše se samo nainstaluje. Češtinu je nutné ještě zapnout. IrfanView –> Option –> Change Language –> CZECH.DLL. Hotovo! Program je připraven. Hromadné zmenšení fotek může začít. Pro případ nouze přikládám také manuál pro instalaci prográmku a instalaci češtiny – dopodrobna vysvětleno v úvodním odstavci zde (zdroj: irfanview.cz).

Hromadné zmenšení fotek – manuál s obrázky:

1) Dávkový převod

Soubor –> Dávkový převod / Přejmenování –> rozbalí se Vám okno pro „Dávkový převod“


2. Otevřete složku s fotkami (Zdroj)

Dávkový převod_otevření souboru s fotkami
Otevření složky s fotkami (otevření zdroje)

Zvolte zdroj – tj. místo, kde máte fotografie v PC uloženy – většinou na Ploše ve žlutém souboru například jako já „Hromadné zmenšení fotek“ – rozklikněte „Plochu“ (bod A), zvolíte soubor (bod B) – viz přiložená fotografie.


3. Jak přidáte fotky do seznamu pro úpravy

Označení fotek
Označení fotek

Jste ve žluté složce, kde jste si připravili fotky, které potřebujete pro hromadné zmenšení fotek. Označte fotky, které chcete zmenšit. Buď je dáte do bloku prostřednictvím myši, nebo na přidržíte tlačítko CTRL + kliknutí levým tlačítkem myši (bod C) – tím můžete vybrat pouze ty fotografie, které chcete skutečně zmenšit. CTRL musíte držet po celou dobu klikání myši – dokud neoznačíte všechny obrázky či fotografie. Máte označeno a můžete fotografie „Přidat“ (bod D)


4. Označené fotky jsou přidány do seznamu

Označené fotky byly přidány do seznamu, který budete hromadně upravovat – zmenšovat (obrázek výše). 

Označené fotky byly přidané
Označené fotky byly přidané

 


5. Nastavení hromadného zmenšení pro všechny obrázky

Nastavení zmenšení
Nastavení zmenšení

Nyní nastavíte na kolik se mají fotografie zmenšit (zkomprimovat). Vlevo klikněte na „Použít rozšířené možnosti (pro více změn)“ a klikněte na „Rozšířené“ (bod E) – otevře se Vám okno „Nastavení pro všechny obrázky“.


6. Nastavení % zmenšení (na kolik chcete procentálně fotky zmenšit)

Nastavení hromadného zmenšení
Nastavení hromadného zmenšení (komprese)

V nově otevřeném okně klikněte na volbu „ZMĚNIT VELIKOST“ (bod F) –> Nastavit novou velikost v % originálu (bod G) –> zde nastavení záleží na Vás podle toho, jak moc fotografie chcete zmenšit (je nutné, aby byl zachován poměr stran (proporcionálně) – je přednastaveno). Tzn. pokud zadáte hodnotu 10 – znamená to – že se Vám fotografie sníží na 10%. Tj. pokud jste měli velikost například 4.000 x 3000 pixelů – nyní budete mít výstupní velikost 400 x 300 pixelů.

Pozn.: Pro pěkné fotografie dobře viditelné na webových stránkách bohatě postačí, když bude mít fotografie cirka 800 x 600 pixelů – zmenšoval bych tedy v tomto případě na 20% hodnoty (4000/5=800 pixelů).

Vyplnili jste tedy procentuální hodnotu nové velikosti vůči originálu a nyní odklikněte toto okno zmáčknutím tlačítka OK (bod H). Tím se okno zavře a můžeme pokračovat.


7. Nastavte, kam se mají fotky vygenerovat (Cíl)

Kam se mají výsledné fotografie vygenerovat?
Kam se mají výsledné fotografie vygenerovat?
Změna výstupní cesty
Změna výstupní cesty
Dopsal jsem do řádku ručně Upravené
Dopsal jsem do kolonky „Upravené“

Nastavte kam se mají fotografie vygenerovat. V okénku „Výstupní adresář pro výsledné soubory“ –> Procházet (bod I) –> Plocha/Hromadné zmenšení fotek (zvolíte cílový žlutá složka) – pozor, můžete si tím fotky přepsat. Pokud je chcete uložit jinam – buď do původní složky vytvořte novou žlutou složku například „Upravené“ (prostřednictvím Windows) nebo to můžete rovnou vepsat do kolonky aplikace Irfanview do polička „Výstupní adresář pro výsledné soubory“ – kde na konec výstupní cesty dopíšete nový název žluté složky „Upravené“ – obrázky výše.8. Spustit akci hromadné zmenšení fotek!

Spustit dávku
Poslední kliknutí a máme hotovo! | Spustit dávku

V tuto chvíli je vše správně nastaveno a můžeme danou akci spustit! Stačí zmáčknout tlačítko „Spustit dávku“ (bod J).


Závěrem

     Doufám, že jsem někomu ušetřil trochu času – to by bylo pro mne zadostiučinění. Pokud mi necháte zpětnou vazbu či poděkování v diskuzi, pomůže mi to při vylepšení tohoto příspěvku, nebo mi můžete být motivací pro další práci třeba při tvorbě 3. dílu – buď hromadné přejmenování souborů či spojení souborů acrobat (s příponou .pdf) v jeden. Podpořte naši práci sdílením tohoto článku, lajknutím nebo follow up – využijte našich plovoucích tlačítek! Mějte hezký den!


Poslední aktualizace dne: 03. 03. 2019, Změna: Aktualizace odkazu pro stažení Irfanview přímo na tvůrce (EN) + odkaz na stažení jazyka (češtiny/slovenštiny/apod.). Děkujeme za Vaše ohlasy – díky Vám byl zjištěn problém na české stránce Irfanview.Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] | 2.díl  Propojení lidí | Svět internetu | Sdílené myšlenek a zkušeností | 1.díl  Hromadné zmenšení fotek | Hromadná úprava fotografií | Úprava fotek | 2.díl  Jak zmenšit fotku? | Jak snížit rozlišení? | Úprava fotek | […]