Internetová adresa a poskytovatel | Doména | Hosting (webhosting) | 2.díl

Internetová adresa | Doména | Hosting | Propojení lidí

Díky založení našich stránek a jejich provozu jsme získali mnoho nových zkušeností. Zjistili jsme, co je to internetová adresa (jak se jí říká odborně), a kde se může tato adresa i s jejími daty provozovat. Pochopili jsme, jak to celé funguje a pokusíme se naši zkušenost laickým pohledem předat dál. Nečekejte klasické technické definice – vše budeme popisovat „z terénu“ – jak jsme si je zažili a co o nich víme 😉


Internetová adresa a poskytovatel | Doména | Hosting  

     Řekneme si, co je doména a co hosting (webhosting). Pro zajímavost Vám sdělíme i něco o naší zkušenosti s obchodováním domén. A na závěr si řekneme, jaké možnosti můžeme ve virtuálním světě očekávat. Mnoho věcí, o kterých budeme psát, je na internetu možné najít, ale často jsme pociťovali, že jsou informace velmi špatně vysvětlované, a nebo že některé chybí úplně. Narazili jsme na pár překážek, které stojí za zmínku. To je také důvod, proč k tomu chceme napsat pár slov, a pokusit se udělat to o něco lépe, než co jsme nacházeli na internetu. Proto vznikl tento menší seriál o propojování lidí (o internetu). Pokud si všimnete, že je něco v nesouladu, budeme rádi, když nám s tím pomůžete. Jakoukoliv interakci vítáme! Začneme tedy nejprve takovým základním pojmem jakým je doména. 


Co je doména?

     Doména je vlastně internetová adresa, díky které je možná najít to, co je hledáno. U nás se jedná o „radyzezivota“. Je možné zakoupit českou doménu (národní), ta má pak za tečkou „cz„. My tedy máme vlastní českou doménu radyzezivota.cz. Z domény se dá vyčíst její původ a také její zaměření (ne vždy tomu tak je, ale mělo by být). My poskytujeme široké české veřejnosti rady ze života, proto jsme zvolili tuto českou doménu. 



Řády domén

     Doména se rozděluje na různé řády. I. řád označuje národní doménu – tedy příponu „.cz„. II.řád označuje ten zbytek „radyzezivota„. Ještě mohou být domény III. řádu nebo-li subdomény, které jsou rozšířením doménového názvu o další úroveň. Například kdybychom měli ještě obchod – shop.radyzezivota.cz. „Shop“ je název domény III. řádu. Za subdomény se již poskytovatelům hostingu neplatí. 


Co je to hosting (webhosting)?

     To je vlastně stejné jako nájem. Vy nemáte vlastní server (dům), díky kterému byste mohli vytvořit virtuální prostor na internetu (bydlení), kde budete ukládat svá data (nábytek). Poskytovatel Vám to umožní. Vy si jeho server (dům) pronajmete a budete u něj hostovat (bydlet). Anglicky se tomu říká hosting nebo také webhosting. U lepších provozovatelů se jedná o širokou paletu mnoha služeb. Tyto služby Vám umožní provozovat na Vaší doméně blog nebo webové stránky (eshop). Na ně díky webhostingu můžete vkládat data, obrázky, strukturu, informace. Data jsou zálohovaná, určitým způsobem zabezpečovaná, dostává se Vám v případě problémů české technické podpory, apod. Vy tak nemusíte mít svůj server, který by musel být 24 hodin puštěný v elektrice, nemusíte mít k tomu žádný software a přijímat a vysílat informace do světa. O vše se stará poskytovatel hostingu 😉  


Vlastní doména (internetová adresa)

     Ne vždy je ale nutné mít vlastní doménu a hosting, jak jsem již uvedl v 1.díle o propojení lidí. Pokud chcete pouze blog a jste spíše začátečník, můžete využít různých platforem s bezplatnými šablonami – jako je tato u Webnode (kompletně v češtině, jednoduché založení – sami jsme využili pro náš starý projekt). Vlastní doménu a hosting řeší pokročilejší uživatelé a nebo ti, kteří chtějí, abych jejich stránky získali rychleji hodnotu ve vyhledávačích. Bez vlastní domény to jde těžko. Nezapomeňte si pak nastavit u vytvořených stránek SEO – mohlo by Vám to pomoci, abyste byli lépe vyhledatelní. Nastavení SEO krok č.1 a nastavení SEO krok č.2.


Optimální nastavení – ušetříte zkoušení/peníze

1. Pro znalejší html – je nejlevnější varianta např. nakoupit si webhosting i doménu u levnějšího a šikovnějšího poskytovatel – např. Wedos + např. přes WordPress nakoupit šablonu a vytvářet stránky. Můžete více věcí ovlivnit/změnit/doupravit a lépe web vytvořit dle vlastních představ. 

2. Pro ty, kteří html neovládají vůbec a nebo se tím nechtějí zabývat – je ideální varianta – nakoupení webhostingu u Webnode prostřednictvím minibalíčku + doména u levnějšího poskytovatel – např. u Wedos. Webnode má první rok doménu zdarma, ale další roky účtuje 500 Kč (u Wedosu je to 176 Kč – 2019). To je za 10 let rozdíl. Webnode to umožňuje mít u nich balíček služeb (webhosting + šablonu) a přitom doménu jinde. Nebojte, se vším Vám pomohou. Pro někoho z mých blízkých jsme nakoupili pro stránky kadeřnictví MINI balíček a je spokojená. Sama si stránky vytvořila. Dokáže si stránky ovládat naprosto sama.  Je to skutečně jednoduché. 


Pro zajímavost

Obchodníci s doménami

     Také jsme se již setkali s tím, že se s doménami „handluje“. Domény jsou pro někoho jakási investice. Zakoupí doménu a buď ji pouze drží nebo ji zušlechťuje. Pokud dotyčný nakoupil zajímavé a jednoduché domény, může na základě nabídky a poptávky získat od zájemce někdy až neuvěřitelné prostředky za její prodej. My jsme chtěli koupit doménu, na které se již delší dobu nic nedělo a majitel ji nepoužívá. Cena, která nám byla nabídnuta, byla pro nás vyšší, než hodnota, kterou pro nás měla. Tak jsme ji nekoupili.


Nekonečné možnosti virtuálního světa

     Obecně se tvrdí, že čím je doména starší, tím má vyšší hodnotu. To dokonce i ve chvíli, kdy se o ni nestaráte. Samozřejmě, že se její hodnota zvyšuje rychleji, pokud je aktivní a navíc se o ni někdo stará. To je stejné, jako když máte rodinný dům na zajímavé adrese. Máte hezký pozemek a o nemovitost se dobře staráte. Rozdíl mezi virtuálním a reálným světem je ale podstatný. Ten virtuální je možné zušlechťovat do neuvěřitelných rozměrů. Nemovitost má své dané meze. Tímto odstavcem ale nijak nepodporujeme spekulace, tedy nakupování domén za účelem jejich prodeje. Je to pouze zajímavá informace z tohoto virtuálního světa. Každý má své představy, kam vkládat prostředky. Někdo je má v bance, někdo ve strožoku, někdo je investuje. To je na každém z nás 😉


V příštích článcích Vás čeká

     V dalších dílech se budeme zabývat již pokročilejšími činnostmi, které je možné v prostředí internetu dělat. Může nastat situace, že jste si již vybrali u koho budete mít zaregistrovanou doménu a vedený webhosting (hosting), ale z nějakého důvodu chcete změnu (po 1 roce). Třeba z důvody snížení nákladů nebo nespokojenosti s nějakými službami. V příští článcích se budeme zabývat přechodem (převodem) od původního poskytovatele k novému (jinému). Budeme zálohovat veškerá data včetně databáze (import a export databáze) a vkládat je na server nového poskytovatele prostřednictvím FTP klienta, phpAdminu (MySQL), atd.

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Počítač:
SEO Audit webových stránek | Platforma SEMRUSH | Zadarmo
Affiliate spolupráce | Co to je? | K čemu to je? | Výhody
Grafický editor zdarma | Online software
Jak vytvořit sitemapu webu?
Rychlost internetu | Rychlost připojení | 5 tipů pro každého | Rady ze života

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x