Povinnosti OSVČ pro majitele webu | FÚ | OSSZ | ZP | IS | Podnikatel

Jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), a nebo jí chcete být? Živnost je pro Vás hlavní činnost, a nebo je pro Vás činností vedlejší (jste zaměstnanec)? Jste majitelem webových stránek, a chcete využívat služeb Facebooku (kampaně), přitom nevíte, jaké Vám z toho plynou povinnosti? Víte, že musíte být identifikovanou osobou k DPH? Možná si myslíte, že k provozování affiliate spolupráce stačí RČ. Nestačí. Musíte mít na to živnost, pokud to chcete dělat legálně. Pojďte se s námi na to podívat. 


Povinnosti OSVČ (i jako vedlejší činnost) | Zejména pro vlastníky webových stránek

     Vzhledem k tomu, že jsem našel pár nesmyslných a nic neříkajících informací/článků na internetu, rozhodl jsem se, že se Vám pokusím alespoň něco z mých vlastních zkušeností sdělit. Třeba Vám to pomůže zbavit se nejistoty nebo Vás to přiměje, udělat něco jinak a nebo si raději něco ověřit, než abyste dělali něco špatně. 

     Provozuji stránky radyzezivota.cz. Stránky přináší sice minimální příjem (inzerce/affiliate spolupráce), přesto musím tyto příjmy/výdaje/daně vykazovat jako OSVČ. Kvůli tomu, že jsem chtěl využít služeb Facebooku (FCB), tj. chtěl jsem si vyzkoušet kampaň, musel jsem se stát identifikovanou osobou (IO) k DPH. K vykazování příjmů a výdajů z EU (jakožto IO) používám elektronické podání pro finanční správu prostřednictvím datové schránky

     V článku Vás ještě seznámím jaké měsíční a roční povinnosti OSVČ . Povíme si o povinnostech s Finančním úřadem (FÚ), s Okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ) a se zdravotní pojišťovnou (ZP). Jdeme na to!


1) Obecné povinnosti zaměřené na vlastníky webových stránek

Mít živnost (OSVČ) | Podávat Daňové přiznání a přehledy o P a V | Být Identifikovaná osoba k DPH

     Pokud jste majitel webových stránek a máte příjmy z činností inzerce, affiliate spolupráce, z reklamy, apod, jste povinen/povinna mít živnost (OSVČ), podávat ročně Daňové přiznání na FÚPřehled o příjmech a výdajích OSVČ na OSSZ a ZP.

Identifikovaná osoba k DPH

     Pokud jste neplátce DPH a chcete využít kampaně na Facebooku nebo chcete uzavřít affiliate spolupráci se společností se sídlem v Evropské unii, musíte se stát identifikovanou osobou k DPH. Ano, s tím Facebookem to zní absurdně a je to absurdní, ale taková je realita. Facebook má sídlo v Irsku, což je země EU (alespoň do 29.3.2019). Jste neplátce DPH, v případě přijetí služby a nebo jejího poskytnutí osobě neusazené v tuzemsku (ČR), stáváte se identifikovanou osobou s povinností registrace a povinností přiznat daň.

     Registrovat se jako IO k DPH můžete na finančním úřadu. Pokud se potřebujete zeptat na nějaké detaily, něco Vám není jasné – obraťte se na FÚ a nebo na Generální finanční ředitelství. Musím říct, že když jsem potřeboval zjistit něco v detailech – úředníci GFŘ věděli. Zastavil jsem se tam osobně v Českých Budějovicích. Ideální řešení.


Příklad z praxe

     Lidsky řečeno: Abyste mohli provozovat webové stránky a mohli na nich vkládat reklamu, musíte mít živnost na reklamní činnost (OSVČ). Pokud chcete mít kampaň na facebooku třeba jen za 200 Kč a propagovat některý ze svých článků/produktů, musíte být identifikovanou osobou k DPH (protože využíváte služeb společnosti, která má sídlo v Irsku – FCB). Pokud jste někdy dělali kampaň na facebooku a přitom nesplňujete výše uvedené, bylo to nezákonné (nelegální). Pokud máte nějaký affiliate, kde poskytujete službu tím, že děláte reklamu společnosti, která má sídlo v Evropě, opět poskytujete službu někomu, kdo je v EU. V tomto případě máte povinnost tento příjem vykazovat. Tzn. sledujte také sídlo společnosti, se kterou uzavíráte affiliate spolupráci – někdy Vás to doslova překvapí. 


Na affiliate spolupráci stačí RČ? | Další mýtus

    Není to tak jednoduché, jak mnoho společností tvrdí. Například jsem párkrát četl, že pro affiliate spolupráci stačí mít pouze RČ. To je holý nesmysl! Ten, kdo affiliate provozuje, není odpovědný za Vás, proto je pro něj velmi snadné Vás lákat na nesmyslné marketingové řeči. Odpovědný je ten, kdo reklamu provozovateli affiliatu dělá – to jste Vy


Do určité výše Kč nemusím affiliate příjem prokazovat (jednorázových 6.000 Kč/příležitostný příjem 30.000 Kč) | Mýtus

     Nesmysl je také to, že když máte příjem z affiliate do určité výše, že tento příjem nemusíte prokazovat. Nejedná se o příležitostní příjmy do 30.000 Kč. Pokud si zřídíte affiliate spolupráci – je to příjem pravidelný, i když jej můžete získat 2x do roka. Příležitostný příjem je příjem jednorázový – například uklízečka (OSVČ) prodá své jahody ze zahrádky – zde se jedná o příležitostný jednorázový příjem. Ani jako zaměstnanec nemáte možnost vyhnout se podání daňového přiznání – neboť affiliate spolupráce nerovná se jednorázový příjem do 6.000 Kč. Na affiliate musíte mít živnost a musíte podávat daňové přiznání. Jestli jste přesvědčeni, že se pleteme – zašlete nám argumenty na radyzezivota@gmail.com


2) Konkrétní povinnosti OSVČ (roční/měsíční) zaměřené na majitele webu

2.1) Daňové přiznání – roční povinnost FÚ (do 31.3.20xx)
2.2) Daň z přidané hodnoty a Souhrnné hlášení (v případě příjmu/výdaje) – měsíční povinnost FÚ – v případě, že musíte být IO (do 20. dne v měsíci)
2.3) Přehled o příjmech a výdajích OSVČ – roční povinnost OSSZ (do 2.5. 20xx)
2.4) Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu (ZP) (do 3.5.20xx)


2.1) Daňové přiznání (roční)

     Každý rok je nutné podat daňové přiznání pro většinu fyzických osob OSVČ do 31.března 20xx (ti, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce – tento článek asi nebude zajímat – proto se zaměřuji pouze na skupinu, která daňového poradce nevyužívá). Pokud máte stejně jako já příjmy i ze závislé činnosti, pravděpodobně si budete muset sami a nebo za pomocí účetní vyplnit daňové přiznání. Tzn. měli byste informovat účetní Vašeho zaměstnavatel, že daňové přiznání budete sami podávat. Někdy začátkem února by Vám měla každoročně Vaše účetní poskytnout Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (tj. příjem ze zaměstnání).

     Tyto údaje pro Vás budou důležité při vyplňování daňového přiznání. K tomu si samozřejmě schraňujte např. potvrzení o úrocích, které jste zaplatili za poskytnutí hypotečního úvěru; potvrzení o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění (nebo penzijním pojištění – když přesáhnete za rok částku 12.000 Kč (max. 24.000 Kč) – tyto hodnoty se ale mohou lišit – tyto jsou platné pro rok 2017/2018), dá se zde uplatnit i dar, apod.

     K vyplnění daňového přiznání (ročního)* můžete využít elektronické podání pro finanční správu za využití datové schránky. Díky tomu, že si zřídíte datovou schránku, nemusíte s vyplněným daňovým přiznáním běhat na finanční úřad, což je prima. Je to jednoduché a rychlé. Stačí zajít na pobočku české pošty na CzechPoint. *Pro vyplnění ročního daňového přiznání můžete spustit verzi s průvodcem. 


2.2) Daň z přidané hodnoty + Souhrnné hlášení (měsíční) | Datová schránka | Povinnost pro IO k DPH

     Pokud provozujete webové stránky, využíváte služeb FCB a možná máte uzavřenou affiliate spolupráci s firmou, která má sídlo mimo EU víte, že příjmy či výdaje mohou být spíše nepravidelné. Facebookovou kampaň nemusíte mermomocí dělat každý měsíc. To samé, není nutné, abyste si nechali vyplácet příjem od firmy sídlící v zahraničí měsíčně. Nastavíte si tam nějaký limit při vyplácení provizí a máte vystaráno. Děláte to jednou za čas.

     A v tomto duchu se odvíjí také podávání výkazů DPH + Souhrnného hlášení. Podáváte jej tedy pouze v případě, že jste v daném měsíci tyto příjmy či výdaje měli. Vykazují se zpětně – například za měsíc duben nejpozději do 20. následujícího měsíce, tedy května. Pokud máte půl roku bez příjmů a výdajů v EU, nemusíte nic vykazovat. Využijte k tomu datovou schránku, ušetří Vám to spoustu času. 

     Moje první zkušenost s datovou schránkou byla díky tomu, že jsem se musel stát identifikovanou osobou pro DPH – jak jsem se již zmiňoval v úvodu článku. Představa, že se kvůli měsíčnímu daňovému přiznání a souhrnnému hlášení budu muset každý měsíc vydávat fyzicky na FÚ byla pro mne natolik nereálná, že jsem založení datové schránky považoval za nevyhnutelné. Nejprve se mi to zdálo kostrbaté, ale byl to spíše jen nezvyk. Je to velmi snadné a rychlé řešení. 

     Pro on-line vyplnění formulářů přejdu na stránku Daňového portálu – Přehled formulářů pro finanční správu, který patří pod správu Generálního finančního ředitelství. Zde vyplňuji Přiznání k dani z přidané hodnoty a Souhrnné hlášení – pokud jsem tedy nějaký příjem či výdaje měl. Nezapomeňte uvést u DPH, že jste identifikovaná osoba


Identifikovaná osoba

     Kvůli tomu, že vytvářím na facebooku kampaně, musel jsem se stát tzv. identifikovanou osobou pro DPH. Je to jakýsi paskvil. Sice jsem neplátce DPH, ale musím faktury přijaté a faktury vydané evidovat prostřednictvím DP a Souhrnného hlášení. Facebook neplatí DPH, když si na FCB koupím kampaň – musím kvůli tomu, že oni sídlí v Irsku, zaplatit za tuto službu DPH u nás. Pro mě je to absurdní, ale je to skutečně tak. Facebook využil možnosti danění v Irsku – tj. nemusí platit daně a my, jakožto uživatelé, musíme daň zaplatit za něj. Vykazovat musíte také jakékoliv příjmy či výdaje, které provozujete mimo tuzemsko. Dejte tedy pozor například u affiliate spolupráce – kontrolujte si sídlo společnosti, se kterou spolupráci uzavíráte. Nikdo nemá povinnost Vás upozorňovat na to, že je jejich sídlo například v Anglii. Víme, že se opakujeme. Opakování matka moudrosti.


2.3) Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení)

     Dle zákona musí každá OSVČ předložit Přehled o příjmech a výdajích OSVČ nejpozději do 2. května (začátek května) za předchozí rok a to včetně těch, kteří vykazují OSVČ jako vedlejší příjem (jako hlavní činnost máte příjem ze závislé činnosti – jste zaměstnanec). Tuto povinnost máte i v případě, kdy jste neměli žádné příjmy. Výše uvedený odkaz je jen na tiskopisy -> vyberte si tiskopisy pro OSVČ (každý rok se odkazy mění – proto uvádím tento obecný). Na stránkách OSSZ je možné najít Pokyny pro vyplnění Přehledu – pro rok 2017 (znovu upozorňuji, další rok může být jinde – tzn. že tento odkaz nemusí být již validní – ale aspoň víte, že tam někde je a Vy jej díky této informaci snadno naleznete). 

     Pokud zapomenete OSSZ tento přehled podat – OSSZ Vám zašle Pozvánku s upozorněním, že jste nepodali přehled OSVČ, na kterou je vhodné reagovat. Pokud na ni nereagujete, může Vám OSSZ vyměřit pokutu. Ideální zavolat a domluvit se na schůzce. 

     Přehled o příjmech a výdajích OSVČ opět můžete podat přes datovou schránku. Již při vyplňování formuláře po Vás budou chtít ID datové schránky, prostřednictvím které pak můžete snadno vyplněný formulář celkem snadno odeslat. ID je uvedeno buď v dokladu “Potvrzení žádosti o zřízení datové schránky” – dole v textu nebo si jej můžete vyhledat přímo elektronicky ve Vaší datové schránce v Nastavení. Píšu tyto roční povinnosti v rychlosti, tak snad tu není moc chyb – kdybyste nějakou objevili – budu rád, když mi o tom napíšete. 


2.4) Přehled OSVČ pro Zdravotní pojišťovnu

     Dle zákona musí každá OSVČ předložit své zdravotní pojišťovně nejpozději do 3. května (začátek května) Přehled o příjmech a výdajích OSVČ za předchozí rok, a to včetně těch, kteří vykazují OSVČ jako vedlejší příjem (hlavní činnost ze závislé činnosti – jste zaměstnanec). Tuto povinnost máte i v případě, kdy jste neměli žádné příjmy. Výše uvedený odkaz je na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, kde si můžete formulář ve formátu .pdf pro každý rok stáhnout. Na stránce tohoto odkazu můžete také využít vyplnění přehledu o příjmech a výdajích on-line vč. informací týkající se přehledu. Věřím tomu, že každá pojišťovna bude mít obdobnou stránku pro stažení. Z mého pohledu je nejsnazší se na zdravotní pojišťovnu zastavit a opět vyplnit formulář s úředníkem. Tím nic nezkazíte.

   I přesto, že jsem měl velmi nízký příjem z vedlejší činnosti (OSVČ) a můj zaměstnavatel za mě zálohy na pojištění platil, musel jsem doplácet pár Korun u zdravotní pojišťovny. Pokud Váš příjem přesáhl určitou výši, bude Vám zdravotní pojišťovnou vyčíslen “Nedoplatek pojistného“, nebo-li vyrovnání záloh.  

     Opět pokud zapomenete ZP předložit přehled OSVČ – nic se neděje. Přijde Vám Výzva k předložení přehledu OSVČ. Opět ideální včas reagovat, domluvit se na osobní schůzce a přehled předložit. Úředník s Vámi formulář vyplní a pomůže Vám, popřípadě vysvětlí, čemu nerozumíte. Od toho tu tito úředníci jsou. Nebojte se.


Nesmyslné byrokratické procesí | Proč nepodávat Přehled o příjmech a výdajích 3x na různých místech?

     Upřímně moc nechápu, proč ve chvíli, kdy podáte Daňové přiznání na Finančním úřadě – kde jsou uvedeny veškeré údaje o Vašich příjmech a výdajích (ze závislé činnosti i OSVČ), chodit v dnešní době ještě po dalších úřadech. Cestou na FÚ tedy byrokracie nekončí. Je nutné dojít na OSSZ a na ZP. Myslím si, že by bylo možné lehce rozšířit vyplňované Daňové přiznání o údaje, které tyto úřady potřebují. Proč FÚ není propojený s OSSZ a se zdravotními pojišťovnami? Nechápu? Vidím v tom hodně zbytečně vyhozených peněz. Ale je to tak a my tohoto úředního šimla musíme bohužel respektovat. Přeji Vám více příjemných úředníků, které je někdy těžké zahlédnout 🙂 Snad Vám tento článek pomůže se v tom celém trošku zorientovat – to bylo také jeho úmyslem.


Upozornění

Tento článek vznikl proto, aby Vás informoval a inspiroval. Není žádným dogmatem. Autor měl pocit, že na internetu není dostatek informací, které jsou smysluplné a které je možné použít v širším slova smyslu. Sám autor tyto informace hledal, bohužel žádné nenašel. Nezbylo mu nic jiného, než odpovědi na jeho otázky hledat. Je mnoho mýtů na internetu a mnoho společností a firem mylně informuje díky vidině zisku (např. affiliate). Tento článek je založený na vlastní zkušenosti. Mnoho informací získaných s konzultací s účetní, s finančním úřadem, generálním finančním ředitelstvím, OSSZ, ZP, a dalšími. Pokud najdete nějaké nesrovnalosti, budeme rádi, když nás na ně upozorníte. I Vy můžete pomoci ostatním. Článek bude podléhat času – přistupujte k němu na základě vlastní odpovědnosti. Využijte doporučení autora informovat se aktuálně na finančním úřadu, popř. na generálním finančním ředitelství. Nespoléhejte pouze na tento článek. Je pouze Vaší odpovědností a Vaším rozhodnutím držet se pouze informací výše. 


Poslední aktualizace dne: 01.09.2018

(312)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na Facebooku

Nebo za sdílení na ostatních sociálních sítí Mohlo by Vás zajímat - 7 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


5) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!

 


6) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně

7) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás