Lake Malawi | Albert Černý | Charlie Straight

Lake Malawi

Lake Malawi je pro mne jedním z největších paradoxů současných výsledků na sociálních sítích (zatím). Již v minulosti jsem psal o překvapivých výsledcích v podobě počtu zhlédnutí, které mě u některých interpretů či skupin udivují. Ptám se sám sebe, jak je možné, že něco s tak výrazným rukopisem, jako je hudba a hlas této skupiny, je tak nepřitahující či nečitelná pro posluchače (návštěvníky)?


Paradox sledovanosti skupiny Lake Malawi (i obecně)

     Písně (klipy), které níže uvedu, mají řádově několik tisíc zhlédnutí. Jak je to možné? Spíše bych očekával statisíce nebo miliony. Toto číslo, dle mého názoru, naprosto neodpovídá kvalitě, kterou při poslechu a zhlédnutí pociťuji. Navíc jejich příspěvky mají již delší posloupnost (s určitou pravidelností). Nemyslím si, že mé nepochopení pramení z nevkusnosti. Je to spíše otázkou špatného marketingu, nedostatku finančních prostředků nebo až neviditelnosti, nebo malé aktivity? Nevím. Můžu o tom polemizovat. Nebo jsou posluchači spíše pasivní a slyší více na něco výraznějšího, co jim někdo dává na „zlatém podnose“. Jsou dnešní posluchači hledači dobré hudby a nebo čekají, až jim hudba zaklepe doslova na dveře?


Boom klipů (výsledek globalizace) – hudba není posuzovaná hudbou

     Teď trošku odbočím od skupiny a podívám se na problém menší sledovanosti blížeji. Lidé začínají spíše poslouchat tuctové marketingem a penězi nakopnuté megalomanické pecičky. Už jsem se o tom jednou zmiňoval, ale vnímám, že zde dochází k určitému boomu. Často můžeme vidět, že na hudbě není již tak důležitá hudba samotná. Často se díky rozvoji sociálních sítí pohlíží na kvalitu z pohledu příběhu (klipu), který hudbu doprovází. Pokud je originální/výrazný/pobuřující, často přehluší kvalitní hudbu hudbou nekvalitní. Což je dle mého obrovská škoda.


Co s sebou globalizace přináší?

     Někdy mi to tak připadá, že globalizace všeho přináší určitou nečinnost sledujících posluchačů (až nevědomou lenost) – a to nejen v ČR, ale i celosvětově. Bohužel k tomu to spěje. Globalizace s sebou na poli hudby přináší určité výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod pro kvalitní hudbu je právě lokalizování. Dokud není nějaký velmi povedený výrazný klip lokalizován, může být zpěvák nebo skupina spíše přehlížena, i když jsou její kvality nesporné. Přednost dává masa z 90% těm klipům, kteří mají vyšší sledovanost. Teď mluvím o klipu jako o scénáři, režii, hercích, kulisách, pěkném obličeji zpěváka/zpěvačky, poodhalené části těl, marketingu skupiny, apod. Ze všeobecného pohledu to málokdy souvisí s hudbou samotnou – spíše jde o krátký film. To je výhodou především pro méně kvalitní hudbu, která může být na křídlech povedeného klipu katapultována na přední místa sledovanosti.

     Tímto bude většina kvalitní hudby „trpět“ a jen výjimky naopak těžit – toho se obávám. Tyto výjimky, které budou schopny kvalitu hudby podpořit i prostřednictvím kvalitních klipů – když budou mít štěstí či schopnosti/známosti/dobrý tým kolem sebe včetně dostatku peněz. Lidé nakupují očima a to nejen v obchodech, ale také na sítích. Když se nám bude líbit klip, je to více jak polovina úspěchu. Když si masa poslechne x-krát kvalitnější hudbu s nezajímavým nevýrazným klipem, upadne v zapomnění. O to teď jde v hudebním průmyslu – udělej dobrý klip a jsi na vlně úspěchu. 


V čem je zakopán pes sledovanosti?

     A nebo je to celé způsobené tím, že než je projekt úspěšný, trvá to roky? Jak dlouho trvalo skupině Charlie Straight, aby se dostali na výslunní? Když se ale podíváme nazpět, ani Charlie nebyla nijak výrazná v zájmu českého publika. Možná jsme v poslechu také příliš konzervativní a neotevíráme se novým možnostem. Máme svého Gotta, Bílou a pár ostatních. Snad se mýlím.


Doba plná paradoxů

     Můj názor je však takový, že je to velmi jednoduché. O tom, jak dlouho je interpret či skupina dlouho na světle světa nezáleží. Žijeme v zajímavé době, která je plná paradoxů, které vytváří společnost globálních sítí. Myslím si, že když udělá Lake Malawi či kterákoliv skupina výrazný a příběhem (scénářem) zajímavý a kamerou dobře zpracovaný klip – není už tak důležité, zda jste dobrým muzikantem/muzikanty. Stačí si na úspěch počkat, protože on se sám dostaví, a to i velmi rychle. Je to paradox. Samozřejmě když je to celé bude podpořeno kvalitní hubou, je to super. Ale není to nejdůležitější.


Jiný úhel pohledu na kvalitu hudby

     Podívejte se na můj příspěvek o klipu „Nafrněná“ od Barbory Polákové. Myslíte si, že je to kvalitní hudba? Můj názor je, že není. Ale to nic přeci nemění na tom, že je to velmi povedený klip, s vtipným textem, který je navíc často v realitě pravdivý. Dělat si srandu z lidí, sám ze sebe, dobrá kamera, výborní herci, skvělé scénky – šup lup a je tam skoro 8 mil. zhlédnutí, a to číslo není zdaleka konečné. Všimněte si, že když jsem psal příspěvek o klipu „Nafrněná“ dne 25.8.2015, měl klip 979.419 zhlédnutí – bylo mi jasné, že to číslo půjde jinam – a taky že ano. Dnes je zhlédnutí u čísla přes 16,5 mil. Já se tím samozřejmě nesnažím přehlížet dávku zábavy, kterou nám tento klip přinesl. Jen chci říci, že o hudbu již tolik nejde. Což je zde patrné. 


Nedělejme srovnání tam, kde to nemá smysl

     Někde jsem četl mini-recenzi, která používala srovnání s předešlou skupinou Charlie Straight. Jedno vím jistě, nedělejme srovnání. Nemá to smysl. Srovnání dělá jen někdo, kdo se neumí odpíchnout od země. Tato skupina je nová, jen hlas a zřejmě i určité know-how v podobě zpěváka přešla jinam. Skupina LAKE MALAWI se pohybuje na prvních stránkách své knihy. Není náhodou svoji menší výrazností skupina tam, kde chce být? Pokud budou chtít, jsem si jist, že na rockovostí přidají – nechme je plout. 


Výhody a to, co může zaujmout

     Nebudu zde jen básnit o kvalitně skupiny. Je samozřejmě velmi výhodné, že zpěvák Albert Černý je vybaven úžasnou čistou anglickou angličtinou, která je nejen mě, ale i mnoha dalším posluchačům v České republice velmi sympatická. Angličtina se nám líbí – to je fakt. Jazyka si vážíme, máme k němu respekt (moc jej neumíme) a ještě je nádherně znělý – další velké plus. Mě se ale líbí také jeho projev jako osoby – alespoň z pohledu kamery. Cítím z něj energii a pracovitost. Když vidím v textech a v klipech celé skupiny myšlenky, velmi charakteristickou hudbu a choreografii – jen je to celé umocněné. 

     Věřím tomu, že ty malá čísla jsou jen otázkou času, kdy přijde moment (klip), který posune veškerou tu práci, kterou tomu kluci věnovali, někam tam, kde chtějí být – na „vlně“ diváckého zájmu. 


Odkazy na videoklipy:

A ještě klipy skupiny LAKE MALAWI na youtube.com (zhlédnutí ze dne 20.12.2015):
LAKE MALAWI – Young Blood – 11.984 zhlédnutí (uvedení 16.10.2015)
Aubrey – 27.628 zhlédnutí (uvedení 7.5.2015)
Chinese Trees – 226.345 zhlédnutí (uvedení 5.11.2014 – nepochopím…), zajímavost v podobě blondýnky (modelky) v klipu – znáte ji? (pozn. Superstar 2015, moderátorka, modelka)
Always June – 126.907 zhlédnutí (uvedení 3.6.2014)


Sociální sítě skupiny:

Kde můžete skupinu také najít:
Oficiální stránky skupiny LAKE MALAWI
Youtube LAKE MALAWI
Facebook LAKE MALAWI


Tento příspěvek je zamýšlen na podporu skupiny LAKE MALAWI. Zdá se mi, že má obrovský potenciál, který nebyl zatím objeven. Nebyl jsem nikým osloven, sám jsem chtěl. V úvodním názvu stránky jsem zadal Charlie Straight jen z důvodu zvýšení vyhledatelnosti stránek a spojení s původní kapelou frontmana Alberta Černého. Úvodní fotografii jsem použil oficiálních stránek skupiny.  


Mohlo by vás také zajímat

Luli Lee (이루리) | Jižní Korea | Zpěvačka (videoklipy)
Sigrid | Don´t Kill My Vibe (Acoustic) | Objev Rady ze života | Videoklip
Grimes – World Princess Part II | Střípek z budoucnosti hudby | Videoklipy
Ed Sheeran – Photograph | Náhled do života | Je to taky člověk 
Across the Ocean | Nèro Scartch (feat. Jan Drábek) 
Shut Up Dance | WALK THE MOON 
Stromae | Racine Carrée Live (Full Concert) 
Lake Malawi | Albert Černý | Charlie Straight 
Bears Den | Britské alternativní folkové trio 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Hudba (music):
Luli Lee (이루리) | Lulileela | Zpěvačka - Jižní Korea | Videoklip
Youtube hudba | Chceš něco najít? | Hledáš zajímavou hudbu | 3 Tipy
Sigrid | Don´t Kill My Vibe (Acoustic) | Objev Rady ze života | Videoklipy
Grimes - World Princess Part II | Střípek z budoucnosti hudby | Videoklipy
Ed Sheeran - Photograph | Náhled do života | Je to taky člověk | Videoklipy

Jiří Samuel

Jsem admin a tvůrce webových stránek radyzezivota.cz, zdravezvykacky.cz, healthychewinggum.com. Je pro mě výzva psát unikátní obsah a vytvářet strategii a architekturu webu a neustále jej posouvat dál. Jsem kreativní, tvůrčí, mám rád upřímnost, vždy hledám pravdu, a snažím se jí šířit, jsem objektivní a chybu považuji za důležitou součást svého života - bez chyby není pokroku. Jednou z mých nejsilnějších skills je schopnost umět sbírat střípky informací, analyzovat je a vygenerovat z nich zjednodušený pohled. Miluji přírodu, zdravý životní styl, zdravé žvýkačky, ohleduplnost, férovost, vážím si šikovných lidí s pokorou a šikovných věcí. Nemám rád kopie, umělé věci, přetvářky, namyšlenou aroganci, lži, propagandu a vše tomu podobné. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x