Lake Malawi | Albert Černý | Charlie Straight

Lake Malawi je pro mne jedním z největších paradoxů současných výsledků na sociálních sítích (zatím). Již v minulosti jsem psal o překvapivých výsledcích v podobě počtu zhlédnutí, které mě u některých interpretů či skupin udivují. Ptám se sám sebe, jak je možné, že něco s tak výrazným rukopisem, jako je hudba a hlas této skupiny, je tak nepřitahující či nečitelná pro posluchače (návštěvníky)?


Paradox sledovanosti skupiny Lake Malawi (i obecně)

     Písně (klipy), které níže uvedu, mají řádově několik tisíc zhlédnutí. Jak je to možné? Spíše bych očekával statisíce nebo miliony. Toto číslo, dle mého názoru, naprosto neodpovídá kvalitě, kterou při poslechu a zhlédnutí pociťuji. Navíc jejich příspěvky mají již delší posloupnost (s určitou pravidelností). Nemyslím si, že mé nepochopení pramení z nevkusnosti. Je to spíše otázkou špatného marketingu, nedostatku finančních prostředků nebo až neviditelnosti, nebo malé aktivity? Nevím. Můžu o tom polemizovat. Nebo jsou posluchači spíše pasivní a slyší více na něco výraznějšího, co jim někdo dává na „zlatém podnose“. Jsou dnešní posluchači hledači dobré hudby a nebo čekají, až jim hudba zaklepe doslova na dveře?


Boom klipů (výsledek globalizace) – hudba není posuzovaná hudbou

     Teď trošku odbočím od skupiny a podívám se na problém menší sledovanosti blížeji. Lidé začínají spíše poslouchat tuctové marketingem a penězi nakopnuté megalomanické pecičky. Už jsem se o tom jednou zmiňoval, ale vnímám, že zde dochází k určitému boomu. Často můžeme vidět, že na hudbě není již tak důležitá hudba samotná. Často se díky rozvoji sociálních sítí pohlíží na kvalitu z pohledu příběhu (klipu), který hudbu doprovází. Pokud je originální/výrazný/pobuřující, často přehluší kvalitní hudbu hudbou nekvalitní. Což je dle mého obrovská škoda.


Co s sebou globalizace přináší?

     Někdy mi to tak připadá, že globalizace všeho přináší určitou nečinnost sledujících posluchačů (až nevědomou lenost) – a to nejen v ČR, ale i celosvětově. Bohužel k tomu to spěje. Globalizace s sebou na poli hudby přináší určité výhody a nevýhody. Jednou z nevýhod pro kvalitní hudbu je právě lokalizování. Dokud není nějaký velmi povedený výrazný klip lokalizován, může být zpěvák nebo skupina spíše přehlížena, i když jsou její kvality nesporné. Přednost dává masa z 90% těm klipům, kteří mají vyšší sledovanost. Teď mluvím o klipu jako o scénáři, režii, hercích, kulisách, pěkném obličeji zpěváka/zpěvačky, poodhalené části těl, marketingu skupiny, apod. Ze všeobecného pohledu to málokdy souvisí s hudbou samotnou – spíše jde o krátký film. To je výhodou především pro méně kvalitní hudbu, která může být na křídlech povedeného klipu katapultována na přední místa sledovanosti.

     Tímto bude většina kvalitní hudby „trpět“ a jen výjimky naopak těžit – toho se obávám. Tyto výjimky, které budou schopny kvalitu hudby podpořit i prostřednictvím kvalitních klipů – když budou mít štěstí či schopnosti/známosti/dobrý tým kolem sebe včetně dostatku peněz. Lidé nakupují očima a to nejen v obchodech, ale také na sítích. Když se nám bude líbit klip, je to více jak polovina úspěchu. Když si masa poslechne x-krát kvalitnější hudbu s nezajímavým nevýrazným klipem, upadne v zapomnění. O to teď jde v hudebním průmyslu – udělej dobrý klip a jsi na vlně úspěchu. 


V čem je zakopán pes sledovanosti?

     A nebo je to celé způsobené tím, že než je projekt úspěšný, trvá to roky? Jak dlouho trvalo skupině Charlie Straight, aby se dostali na výslunní? Když se ale podíváme nazpět, ani Charlie nebyla nijak výrazná v zájmu českého publika. Možná jsme v poslechu také příliš konzervativní a neotevíráme se novým možnostem. Máme svého Gotta, Bílou a pár ostatních. Snad se mýlím.


Doba plná paradoxů

     Můj názor je však takový, že je to velmi jednoduché. O tom, jak dlouho je interpret či skupina dlouho na světle světa nezáleží. Žijeme v zajímavé době, která je plná paradoxů, které vytváří společnost globálních sítí. Myslím si, že když udělá Lake Malawi či kterákoliv skupina výrazný a příběhem (scénářem) zajímavý a kamerou dobře zpracovaný klip – není už tak důležité, zda jste dobrým muzikantem/muzikanty. Stačí si na úspěch počkat, protože on se sám dostaví, a to i velmi rychle. Je to paradox. Samozřejmě když je to celé bude podpořeno kvalitní hubou, je to super. Ale není to nejdůležitější.


Jiný úhel pohledu na kvalitu hudby

     Podívejte se na můj příspěvek o klipu „Nafrněná“ od Barbory Polákové. Myslíte si, že je to kvalitní hudba? Můj názor je, že není. Ale to nic přeci nemění na tom, že je to velmi povedený klip, s vtipným textem, který je navíc často v realitě pravdivý. Dělat si srandu z lidí, sám ze sebe, dobrá kamera, výborní herci, skvělé scénky – šup lup a je tam skoro 8 mil. zhlédnutí, a to číslo není zdaleka konečné. Všimněte si, že když jsem psal příspěvek o klipu „Nafrněná“ dne 25.8.2015, měl klip 979.419 zhlédnutí – bylo mi jasné, že to číslo půjde jinam – a taky že ano. Dnes je zhlédnutí u čísla přes 16,5 mil. Já se tím samozřejmě nesnažím přehlížet dávku zábavy, kterou nám tento klip přinesl. Jen chci říci, že o hudbu již tolik nejde. Což je zde patrné. 


Nedělejme srovnání tam, kde to nemá smysl

     Někde jsem četl mini-recenzi, která používala srovnání s předešlou skupinou Charlie Straight. Jedno vím jistě, nedělejme srovnání. Nemá to smysl. Srovnání dělá jen někdo, kdo se neumí odpíchnout od země. Tato skupina je nová, jen hlas a zřejmě i určité know-how v podobě zpěváka přešla jinam. Skupina LAKE MALAWI se pohybuje na prvních stránkách své knihy. Není náhodou svoji menší výrazností skupina tam, kde chce být? Pokud budou chtít, jsem si jist, že na rockovostí přidají – nechme je plout. 


Výhody a to, co může zaujmout

     Nebudu zde jen básnit o kvalitně skupiny. Je samozřejmě velmi výhodné, že zpěvák Albert Černý je vybaven úžasnou čistou anglickou angličtinou, která je nejen mě, ale i mnoha dalším posluchačům v České republice velmi sympatická. Angličtina se nám líbí – to je fakt. Jazyka si vážíme, máme k němu respekt (moc jej neumíme) a ještě je nádherně znělý – další velké plus. Mě se ale líbí také jeho projev jako osoby – alespoň z pohledu kamery. Cítím z něj energii a pracovitost. Když vidím v textech a v klipech celé skupiny myšlenky, velmi charakteristickou hudbu a choreografii – jen je to celé umocněné. 

     Věřím tomu, že ty malá čísla jsou jen otázkou času, kdy přijde moment (klip), který posune veškerou tu práci, kterou tomu kluci věnovali, někam tam, kde chtějí být – na „vlně“ diváckého zájmu. 


Odkazy na videoklipy:

A ještě klipy skupiny LAKE MALAWI na youtube.com (zhlédnutí ze dne 20.12.2015):
LAKE MALAWI – Young Blood – 11.984 zhlédnutí (uvedení 16.10.2015)
LAKE MALAWI – Aubrey – 27.628 zhlédnutí (uvedení 7.5.2015)
LAKE MALAWI – Chinese Trees – 226.345 zhlédnutí (uvedení 5.11.2014 – nepochopím…), zajímavost v podobě blondýnky (modelky) v klipu – znáte ji? (pozn. Superstar 2015, moderátorka, modelka)
LAKE MALAWI – Always June – 126.907 zhlédnutí (uvedení 3.6.2014)


Sociální sítě skupiny:

Kde můžete skupinu také najít:
Oficiální stránky skupiny LAKE MALAWI
Youtube LAKE MALAWI
Facebook LAKE MALAWI


Tento příspěvek je zamýšlen na podporu skupiny LAKE MALAWI. Zdá se mi, že má obrovský potenciál, který nebyl zatím objeven. Nebyl jsem nikým osloven, sám jsem chtěl. V úvodním názvu stránky jsem zadal Charlie Straight jen z důvodu zvýšení vyhledatelnosti stránek a spojení s původní kapelou frontmana Alberta Černého. Úvodní fotografii jsem použil oficiálních stránek skupiny.  


Poslední aktualizace dne: 28.07.016Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments