Jak zmenšit fotku? | Jak snížit rozlišení? | Úprava fotek | 1.díl

Potřebujete zmenšit fotku a nevíte si rady? Zde máte nejjednodušší a nejdostupnější postup “Jak zmenšit fotku”. Tedy prostřednictvím aplikace “Malování” v operačním systému Windows. Pokud ale potřebujete zmenšit více fotek naráz, můžete využít 2. dílu úprav fotografii (obrázků) v příspěvku “Hromadné zmenšení fotek“. Pro ty, kteří hodně spěchají – vyzkoušejte on-line nástroj pro zmenšení fotek (v článku dole). Upozorňujeme ale, že tyto nástroje mají svá omezení (nevýhody). Zmenšení fotek je možné využít při vkládání fotografií na webové stránky (na blogy, eshopy, stránky měst, organizací, škol, apod.). Na webové stránky bývá doporučeno vkládat nejlépe fotografie či obrázky do velikosti 100 kb. Díky tomu nejsou stránky natolik zatěžovány a pracují svižněji.


Postup “Jak zmenšit fotku” (5 úkonů):


1) Otevřete aplikaci malování

Malování –> Otevřít soubor, který chcete upravit – nejčastěji fotografii (fotku).

Otevřít soubor
Foto: Otevřít soubor (fotografii) | Jak zmenšit fotku

Změnit velikost | Jak zmenšit fotku
Foto: Změnit velikost | Jak zmenšit fotku

2) Změna velikosti

Po otevření fotografie zvolíte “Změnit velikost”.

Původní velikost obrázku 3264 x 2448px, datová velikost 1,9 MB. 


3) Nastavíte procenta (%) nebo pixelů

Naskočí Vám volba změnit velikost dle “Procenta” – např. můžete zmenšit na 50% – obrázek se zmenší automaticky na výšku i šířku na 50%. Je také možné změnit fotografii podle “Pixelů”, kdyby někdo potřeboval fotografii s konkrétní velikostí. Jednodušší je ale volba dle Procent.

Změnit velikost na 50 procent  | Jak zmenšit fotku
Foto: Změnit velikost na 50 procent

4) Kontrola, zda se obrázek zmenšil (nemusíte)

Obrázek se zmenšil na 50% rozlišení (1632 x 1224px, ale všimněte si, že datová velikost ještě ne, je stále 1,9MB)

Změna rozlišení na 50 procent | Jak zmenšit fotku
Foto: Změna rozlišení na 50 procent | Jak zmenšit fotku


5) Uložíte jako

Soubor –> Uložit jako –> vyšší komprese přes formát .jpg (vhodné pro web)

Uložit jako

     Nyní je vše hotové (viz obrázek níže) – obrázek byl zkomprimován na 50% rozlišení a zmenšila se i datová stopa na 320 kB, tedy 0,32 MB. Je nutné si uvědomit, že fotografie tímto zmenšením, resp. komprimací, může zásadním způsobem ztratit na své hodnotě. Doporučuji nechat vyvolat fotku v původní velikosti. Zmenšení / snížení velikosti se používá především pro účely ve virtuálním světě počítačů a internetu. Zde nám tato kvalita často bohatě stačí. 

Uložit fotku | Jak zmenšit fotku
Foto: Uložit fotku | Jak zmenšit fotku

24. 02. 2019 (Upgrade)

Video návod – Jak zmenšit fotku (náš návod na kanálu Rady ze života)


02.08.2016 (Upgrade)

On-line nástroj pro zmenšení fotky (komprese)

     Hitem posledních let je on-line komprese. Je to velmi jednoduchý a snadno dostupný nástroj. Má to ale většinou jeden háček. Nemůžete nic nastavit – vše je přednastavené a jen málokdy můžete úpravu udělat podle svých potřeb. Určitě si ale své zájemce tento nástroj najde. Proto uvádím můj oblíbený*. Líbí se mi jeho jednoduchost – Compressor.io. Postup komprese a pomoc s češtinou níže.


Postup on-line komprese na Compressor.io

  1. Try it! [Vyzkoušej to!]–> Choose your compression: [Zvolte druh komprese:]
  2. Zvolte jen variantu za A) Lossy [ztrátovou], druhá varianta 2) Lossless bohužel nefunguje – zjištěno 3. 3. 2019
  3. Select file [zvolte fotku] –> Otevřít –> Uploading 100% [Soubor se nahraje] 
  4. Downloal Your File [Stáhněte fotku a zvolte cestu kam se uloží].

Závěrem

     Doufáme, že jsme Vám usnadnili práci. Věříme tomu, že aplikace Malování je jedna z nejpřístupnějších a nejrozšířenějších, která existuje, a že podle tohoto postupu zvládne každý, fotografii a jejich datovou stopu zmenšit podle vlastní potřeby. Pro úplnost jsme Vám také uvedli možnost využít on-line nástroje pro zmenšení fotek, jehož jednoduchost použití může být pro někoho zajímavou alternativou. Pokud by Vám nebylo něco jasného, napište to do diskuze pod článkem. Budeme rádi za Vaši odezvu. 


* Je mnoho různých on-line nástrojů, ale ne každý je kvalitní. Proto uvádím ten, se kterým mám dobrou zkušenost. Sami si můžete najít nějaký, který Vám bude vyhovovat více.


Obrázky, které jsme použili jsou vytvořeny printscreens softwarem “Snagit”. Printscreens jsme fotili v aplikaci Malování v operačním systému Windows. Věříme tomu, že i když máte jiný Windows než my, že to bude velmi podobně vypadat a Vy i s jiným OS budete moci dle našeho postupu zmenšit fotku. Za 20 let se z našeho pohledu moc vývojově tento operační systém a jeho aplikace neposunuly/nezměnily. Princip zůstává stejný.


Mohlo by Vás také zajímat


Hromadné zmenšení fotek

 

 

  Hromadné zmenšení fotek >>  

 

 

 


  Udělej si sám >>  


Poslední aktualizace dne: 03. 03. 2019.

(34106)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Dejte nám like a sdílejte nás na Facebooku


Sdílejte nás i na ostatních sociálních sítí (postranní panel nalevo)


Děkujeme za jakoukoliv formu podpory!


Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)Zdravé žvýkání bez éček | Bez zdraví škodlivého aspartamu | Zdraví


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo zpět na výsluní | Bez gelu se konečně umyješ | Zdraví


5) Knihy pro děti (2-5 let) - Jak naučit barvy hrou? 

Barvy hrou | Jak naučit děti poznávat barvy? | Knihy pro děti (1-4 roky) | Děti

 


Hlavní strana     Dům | Domácnost     Finance     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     Ostatní     Kraťasy     Vše


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás