Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Spodní část muže sedícího na šedém gauči v obyváku natahujíc si černé kompresní punčochy proti tvorbě křečových žil a trombózy - na lýtkové pravé punčoše označen růžovo červeně možný prostor výskytu trombózy kterého se dotýká muž rukou nohy položené chodidly bez ponožek na světle hnědém koberci na kterém je vidět prosvítající slunce a stíny nohou a oken - muž oblečen v modrém triku | Pro web: radyzezivota.cz (Rady ze života) | Pro článek: Jak na trombózu | Kategorie: Zdraví | Zdroj: shutterstock.com | Úpravy: Jiří Samuel

Rád bych pomohl na základě vlastních zkušeností všem, kteří zažívají to samé – byla-li Vám diagnostikována trombóza nebo dokonce plicní embolie. Nečekejte žádné zázraky, ale mohu Vám otevřít oči a pomoci pochopit, co se s Vašim tělem děje, a na co je dobré si dát pozor. Na některé problémy, které jsou s trombózou nebo s léčením trombózy spojené, Vám nabídnu dokonce i řešení. Na internetu vesměs nic nenajdete a lékař Vám toho moc nesdělí. Sám jsem si tím několikrát prošel a tak mám pocit, že bych Vám svojí vlastní zkušeností a schopností analyzovat problémy svého těla, mohl pomoci a trochu ulehčit život nebo předejít zbytečným problémům. Mnoho věcí jste si doteď nespojili. Berete léky na trombózu, ale nevíte, že některé vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve tu prostě jsou. V letáku ani na internetu je nenajdete, ale jsou tu. Od té doby, co začnete brát léky na srážení krve, se začnou velmi rychle projevovat.

Nemusí se to týkat všech a nemusíte mít všechny příznaky. Je tu mnoho proměnných – jako je věk, kolikrát se Vám již trombóza připletla do cesty, jak jste vnímaví. Mnoho lidí příznaky přehlíží, a nebo je nevidí. Nechci Vás strašit, jen Vám otevřu oči a pokusím se především doporučit nějaká řešení, která mně samotnému pomáhají. A pokud by se nám povedlo, že bychom spolu i sdíleli zkušenosti, bylo by to fantastické, protože by to mohlo mnoha lidem pomoci. Tak pojďme na to!


Jak na trombózu? | Vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve

Už jsem měl 4x trombózu a z toho 1x ve stehnu a 3x v lýtku na úplně stejném místě. Mám jedno lýtko výrazně větší než druhé. Zprvu mě to štvalo, ale teď už to beru tak, jak to je. Vím, že nejsem sám. Při prvním nálezu trombózy jsem šel také na vyšetření plicní embólie. Bylo mi řečeno, že mám 50% šanci, že když mám trombózu, mohu mít také plicní embólii. A také tam byla. Dozvědět se, že i když je trombóza a plicní embólie léčená, že máte 10% šanci zemřít, byl pro mne šokující. Když jsem ležel v nemocnici na pozorování, hodně se mi změnil pohled na svět. Přišla větší pokora a láska k životu. Byl bych rád, kdyby to samé přišlo i u Vás. Žijeme teď a tady a náš život je to nejcennější, co máme. Uvědomil jsem si, že jej nechci promarnit. 

Všeobecně vzato bych řekl, že to, co se u mne vždy začne okamžitě po nastartování léčby, tj. po požívání léků na srážení krve projevovat, je menší srážlivost (to je logické), což je v podstatě jinými slovy – horší hojivost čehokoliv. Je pro mne velmi překvapivé, co všechno v těle a na těle je zvyklé se dohojovat. Myslím si, že je zdravé tělo neustále v procesu hojení. Je neuvěřitelné, co tělo dokáže a jaká je obrovská schopnost regenerace. Léky na srážení krve tento proces regenerace brzdí. Je to z toho důvodu, že lék pomáhá rozpouštět sraženou krev. Při braní léků na srážení krve máte maximálně 1 rok na to, aby se sraženina rozpustila. Pak se nenávratně přemění na svalovinu. 

Je nutné si uvědomit, že trombózy se musíte zbavit, proto berete léky na srážení krve. Ano, to, že to má své vedlejší účinky, je nutné tolerovat. Buďte ale optimističtí, neboť je to často jen na dobu nezbytně nutnou. Jakmile léky na srážení krve přestanete brát, většina vedlejších účinků léků odezní. 


Jak na trombózu aneb vedlejší účinky při požívání léků na srážení krve 

1) Horší snášenlivost a hojení

Horší hojení se projevuje častější tvorbou záděr, praskající kůže v oblastech konečků prstů, časté problémy v okolí koutku očí způsobené kapkami slz, které se běžně hojí, ale při užívání léků je hojení pomalejší – může docházet k tvorbě suchých míst. Řešení – hned poté, co vstanete, umývejte oči vodou čistě omytýma rukama a osušte opatrně čistým ručníkem. Hlavně nemažte jakýmkoliv krémem, který není určený na oči, neboť mám podezření na zhoršení zraku kvůli právě těmto mastičkám. 

Možná mohou léky na srážení krve způsobovat zhoršení zraku. Představuji si to jako že oči ztratí svoji hojivost. Vždy když jsem začal brát léky na srážení krve, zhoršil se mi zrak až natolik, že jsem musel řešit výměnu čoček v brýlích. Ale samozřejmě se to nemusí týkat každého. Někdo bude mít zrak jako orel do konce svého života. 


2) Sušší kůže

Suchá kůže, suché kožní flíčky, lehčí náznaky ekzémů – to je pro mne a bylo běžný výskyt – vedlejší účinky při poožívání léků na srážení krve. Používám lék Xarelto. Po vysazení léků také po suché kůži jakoby se zem slehla. 

Řešení: Mnoho lidí řeší suchou kůži tím, že se neustále maže. Nejsem úplně zastáncem toho, že by si tělo mělo zvykat na pravidelný přísun impregnačních mastí. Když je kůže suchá, chybí ji voda. Vodu doplníte tím, že zvýšite její přísun. Pijte tedy více, než na kolik jste byli dosud zvyklí. Suchou kůži vyřešíte dlouhodobě jedině tak, že budete více pít. Ano, mastičky jsou dobré, ale jen na překonání krátkodobného problému. Nechcete být závislí na mazání. 


3) Tvorba záděr, kožních prasklin a složité nekončící léčení

Úplně běžné častěji se vyskytující záděry, se kterými jsem předtím neměl tak časté problémy. To samé platí pro kožní praskliny na konečcích prstů. 

Řešení: Už jsem o tom psal ve svých článcích – takže na něj jen odkazuji – Jak se zbavit záděry na prstech? / Kožní praskliny na prstech


4) Brnění rukou

Brnění rukou zejména při spánku. Vzniká to ve chvíli, kdy mám ruce výš, než je srdce. 

Řešení: Pokud si lehnete na záda a ruce dáte podél těla a otočíte ruce směrem vzhůru – hned se Vám uleví. Snažím se přeprogramovat se na to, abych takto ležel celou noc, ale zatím neúspěšně. Pokud ale mě probudí brnění (mravenčení) rukou, mé řešení je okamžité. Velmi rychle se ruce uklidní. 


5) Časté ranní probouzení

Často mě během spánku něco probudí. Buď brnění rukou (mravenčení) nebo bolest vnitřních orgánů. Tím probuzením se mi zvýší tep srdce a je těžké znovu usnout. Za ty roky jsem si vyvinul meditační techniku, která mi pomůže znovu usnout. Uvědomil jsem si, že zvýšený tep hraje proti mě. A tak jsem se snažil naučit, jak tep snížit a zahnat také všechny myšlenky. Protože jakmile se zvýší tep, mozek okamžitě začne pracovat. Tím, že snížíte tep, mozek jde do útlumu. Při probuzení také často pociťuji bolest na hrudi, na zádech, brnění na rukou.

Moje meditační technika zahrnuje jak dechové cvičení, které sníží tep, tak protažení všech důležitých míst, aby se po meditaci dalo dobře spát. Kdo se bojí slova meditace, představte si pod tím jednoduché dýchání a protažení – nic víc v tom nehledejte. Dokonale to funguje. Na 99% vám to pomůže, jen musíte být trpěliví a důslední. Naučte se také vypnout hlavu. S tím vám také pomůže meditační technika. Ale bez vaší pomoci to nepůjde. Když necháte hlavu šrotovat a budete stále přemýšlet nad nějakou těžkou myšlenkou, nepomůže vám ani 50 meditačních technik. To se musíte naučit vy sami – vypnout hlavu při dýchání. Nemyslet na nic jiného. Jen na dech a zda máte správnou polohu. 

Řešení: Až mi někdo napíše, že by tuto techniku rád poznal – možná mi to pomůže jako motivace k tomu, abych o tom napsal. Chystám se na to již několik měsíců. 


6) Zhoršení zraku

Nosím brýle už od střední školy. Kolem 25 let se mi dioptrie celkem ustálily – tzn. že mi nepřibývaly nijak rychle. Např. během 5 let o 1/4 dioptrie – ale vždy velmi pozvolna. Jakmile jsem ale začal brát léky, vždy se mi skokově zhoršil zrak o cirka 1/4 dioptrie. Už se mi to stalo 3x. Takže to považuji za průkazné. Nemusí se to stávat všem – jen chci poukázat na to, že to může být ta příčina, proč se Vám také mohl zhoršit zrak mávnutím proutku.  

Řešení: Žádné není. Bohužel. Smiřte se s tím a jakmile pocítíte, že se to ustálilo – zajděte si za svým optikem a objednejte nové čočky do stávajících brýlí a nebo si objednejte svoje nové brýle. Nezmění se to. Doufal jsem v tom, že se mi zase můj zrak navrátí, ale to se nestalo/nestane. 


7) Bolest nohou s trombózou | Nepravidelný tep

Také vás doprovází bolest nebo brnění nohy tam, kde víte, že máte trombózu? Ne každý má tak citlivé senzory, že to cítí. Já to tak mám – cítím většinou jakýkoliv problém, který mám uvnitř v těle. Moje senzory jsou asi citlivější. Také jsem pociťoval občas nepravidelný tep srdce. Na to jsem si vymyslel svůj postup.

Řešení: Zjistil jsem po té, co jsem vyzkoušel snad všechny sporty, co mi na to pomáhá. Myslím, že to budeme mít společné. Je to pohyb! Ten pomáhá nejvíce. A některé sporty jsou přímo úžasné. Překvapilo mě, jak moc pomáhá chůze nebo práce v pohybu. Pokud chcete vyloženě pomáhat svému tělu a svým nohám – jezděte na kole a choďte plavat. Plavání ale nedoporučuji jen „na kachnu“. Kupte si plavecké brýle a začněte plavat pod vodou. Vždy při ponoření srovnejte páteř do roviny. Když plavete na kachnu, plavete stále skrčení a nenarovnáte páteř – spíše tělu škodíte, než abyste mu pomáhali. I když ano, mohu souhlasit, že je lepší plavat na kachnu, než sedět u TV a krmit se křupkami 🙂


8) Kompresní punčochy | Nosit nebo nenosit a jaké kompresní punčochy?

Tím jsem si také prošel několikrát. Každý lékař řekne něco jiného a některý dokonce nedoporučí nošení kompresní punčochy vůbec. Je obrovský rozdíl mezi lékaři a já to osobně považuji za neuvěřitelně neprofesionální přístup. Nechápu, že není jasný postup, který by mohl pomoci mnoha lidem, kteří zažívají tak těžké období, když zjistí, že mají trombózu. A to i v případě, že trombóza Vás navštíví pouze jednou v životě a již se Vám nevrátí a nebo se Vám bude neustále vracet dokola a nakonec budete nuceni, přiznat si, že budete muset brát léky na ředění krve na pořád. K tomu dojde ve chvíli, kdy se Vám budete mít trombózu potřetí. Pak existuje postup, kdy Vám lékař doporučí na základě vašich opakovaných trombóz, brát léky na řešení do konce života 

Otázka – zda Vám nošení kompresních punčoch pomůže? Ano, pomůže. Obzvláště na začátku, kdy nasadíte léky. Je nutné vědět, že pokud jste měli velkou trombózu ve stehně – je nutné nekupovat pouze lýtkovou kompresní punčochu, ale punčochu stehenní, která působí především na místo, které bylo trombózou poničeno. Často může dojít k tomu, že stav žil se již nevrátí do původního stavu. 

Je dobré vědět, že můžete požádat o předpis na kompresní punčochu. Myslím, že každý má nárok na 1 předpis 1x za půl roku (nebo za 1 rok). 

Konzultujte u svého lékaře, která kompresní třída by to měla být. Když jsem narazil na skutečně dobrého lékaře, řekl mi, že kompresní třída 1-2 je málo. Že si musím pořídit to nejintenzivnější – tj. kompresní třídu 3 a na celé stehno (měl jsem stehenní trombózu). Narazíte na lékaře, který vám nedoporučí nic a nebo na lékaře, který vám řekne, že stačí lýtková kompresní punčocha – což je naprostý nesmysl, když mám zdeformovanou žílu ve stehně (a to i přesto, že současná trombóza je v lýtku). 


Upozornění/Sdělení

Tento článek vznikl především jako pomoc všem, co zažívají podobné věci, jakými jsem si prošel sám. Nejedná se o žádný odborný článek, ani není výsledkem žádné studie. Nikoho k ničemu nenabádám, ale můžete si na základě vlastní odpovědnosti vyzkoušet některé návrhy. To je na Vás – jste většinou dospělí a dokážete se rozhodovat sami za sebe. Nepřináším Vám žádné zázraky – jen porozumění, pochopení a možná úlevu. Na téma tohoto článku si můžete udělat sami svůj vlastní názor. Jedná se pouze o mé vlastní zkušenosti, kterými Vám chci říct tyto věci:

Nejste v tom sami. Mnoho lidí zažívá to samé. Neochota doktorů, jejich neschopnost, ať už úmyslná, zjevná a nebo mylná. Nechci být nesoudný, také jsem se setkal s dobrými lékaři, kteří neúnavně bojují s pacienty a jejich trombózami – jen je jich skutečně málo (to je moje zkušenost). Je nutné si uvědomit, že zdravotnictví má spousty pacientů s podobnou situací a musí nás řešit rychle a jednoho po druhém. Nebojte se říct si o pomoc. Věřte tomu, co cítíte. Když máte pocit, že se Vám trombóza vrátila – může tomu tak skutečně být. Nebojte se jít na vyšetření. Ale zase na druhou stranu, nechoďte za lékaři jen kvůli přehnanému strachu – nebuďte hypochondři. Můžete tím způsobit útrapy ostatním, kteří mají skutečné problémy. Lékařů je málo, nemocných více. Dnešní 

Jiří Samuel
Sledujte nás
0 0 hlasů
Article Rating

Další články z kategorie Zdraví:
Vysoký krevní tlak z pití kafe
Jak na zánět prstu ruky | Rada bez obalu | Zdraví
Rýma a její hlavní příčina | Zdraví | Rady ze života
Co na afty | Prevence | Včasný zákrok | Zdraví
Hluboký spánek | Jak jej můžete docílit? | Tipy pro změnu | Není spánek jako spánek

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce a neustále jej posouvat dál. Vítejte a nechte se inspirovat!

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za vaše názory, prosím komentujte.x