Plíseň na zdi | Hlavní příčiny | Jak se plísně zbavit? | 1.díl

Již mnohokrát jsem se setkal s nezdolným protivníkem v podobě plísně ve zdivu na mnoha různých místech. Zkušeností, co jsem zažil u nás doma, u nájemníků, a nebo viděl u našich rodin či známých, je nespočet. Nutno upozornit, že z většiny případů byla plíseň vytvořena špatnými lidskými návyky (i našimi) a v nemalém měřítku pak konstrukční/stavební vadou. V tomto příspěvku “Plíseň na zdi” bych s Vámi chtěl sdílet moje zkušenosti a také rady, jak se s touto vytrvalou houbou buď nesetkat vůbec, a nebo, když už si ji nevědomky sami vytvoříte, jak se jí zbavit na trvalo. Mám pro Vás řešení i v případě některých konstrukčních/stavebních vad. Rozhodně nebudu nabízet rychlá řešení (například využití opakovaného postřiku), která neřeší podstatu problému. Přípravky pomohou krátkodobě. Dlouhodobě je nutné hledat příčiny a těch se následně zbavit. Tento díl je spíše teoretický, ale potřebný. Praktické ukázky budu vkládat do dalších příspěvků. 


Plíseň na zdi (v domě) | Špatné návyky | Konstrukční/stavební vada

     Jak už to tak bývá, alespoň dle mých zkušeností, lidé si plísně vytváří z většiny případů sami svými špatnými návyky. Pokud i Vy právě řešíte ten samý problém – doporučuji Vám následující postup. Nejprve je nutné začít u Vás samotných a popřemýšlet, jestli Vy nejste právě tou příčinou plísně? Zda větráte dostatečně a přitom efektivně? Pozor – jen o větrání to není! Musíte také topit. Je zapotřebí najít vhodnou kombinaci mezi topením a větráním (tzv. temperování). Popřemýšlejte, jestli nejste právě ti lidé, kteří šetří tím, že nevětrají a nebo netopí. A nebo dokonce šetříte na obojím?! Také znám mnoho lidí, kteří si to jen neuvědomují. Jsou naučeni méně větrat a spořivě topit. Když se ale začnou tvořit plísně, měl by to být signál, že děláte něco špatně. Pokud to tedy není způsobeno vyloženě konstrukční/stavební vadou.


Příklad ze života (typické špatné návyky)

     Pro Vaši představu uvádím příklad, který jasně poukazuje na špatné návyky páru, kterého jsem osobně znal. V celém bytě šetřili s topením. Nevětrali – a to vůbec. Bez ohledu na to, jaké bylo období. Takto funguje podle mého názoru většina rodin. Ale zpátky k tématu. To není vše, co jsem Vám chtěl říct. Tento pár dlouhodobě sušil prádlo v jednom z pokojů. Protože šetřili skutečně udatně – zavírali dveře každého z pokojů, aby neunikalo teplo. V tomto pokoji, ve kterém sušili prádlo, dokonce dlouhodobě netopili vůbec. Takže rekapitulace. Představte si, že v pokoji, kde někdo suší opakovaně prádlo, se netopí, nevětrá a dokonce jsou v tomto pokoji zavřené i dveře. To je typický příklad špatných návyků. Ideální prostředí pro vytváření plísní, jejíchž výpary prochází celým bytem.


Ušetříte za energie, ale zdraví máte jen jedno!

     Když jsem tomuto páru sdělil, že se nedivím vznikajícím plísním na obvodových zdech tohoto pokoje, byli velmi překvapeni. Jejich návyky byli pro mě nepochopitelné, ale také jsem si uvědomil, že tyto návyky má většina lidí. V odstavci “Malý průzkum” níže Vám píši proč si to myslím. 

     Dal jsem jim tipy, jak se plísně zbavit. Málokdo si dokáže přiznat, že je tak spořivý, že si způsobuje plísně sám. Základem je přiznat si to. To musí ale udělat každý sám – s tím Vám nepomůžeme. Dle mého názoru, tito “šetřílci” si neuvědomují, že hazardují se svým životem. Plíseň je zákeřná houba, která do vzduchu vypouští nebezpečné toxiny, které při každodenním vdechování způsobují škody Vašich těl. To, co za rok ušetříte na energiích, je jen zlomek toho, co zaplatíte svým zdravím. Přestaňte šetřit a vhodně topte a větrejte! Zdraví máte jen jedno. Často šetří ten, kdo ani šetřit nemusí. Proto na to chci upozornit.


Malý průzkum | Důkaz 

     Již mnohokrát jsem si sám pro sebe udělal menší průzkum. Jdu po ulici a rozhlédnu se kolem. Všímám si, že 90% domů i bytů má zavřená okna – přitom venku je třeba 20°C. Tento holý fakt pozoruji již mnoho let na různých místech (celoročně). Vždy je to stejné – jen málokdo má otevřená okna. To je pak ráj pro plísně a hlavní tvůrce jsme my – lidé. Nejde jen o plísně. Čerstvý vzduch je pro tělo jako balzám pro duši. Pokud lidé nevětrají, dýchají stále dokola ten samý vzduch. Tělo a mozek pak nemůže fungovat dobře – to tak prostě je. Proto píši v úvodu, že konstrukční/stavební vady považuji za méně se vyskytující příčinu plísní. Tím jsem Vám chtěl demonstrovat jasný důkaz, který Vám napoví, kde je “jádro pudla”. Ten samý průzkum můžete udělat i Vy a dáte mi pak za pravdu. Letní měsíce nejsou tak vypovídající o návycích – zkuste jarní nebo podzimní. 


Úspora na úkor zdraví (generační zlozvyk)

     Myslíme si, že šetříme – proto nevětráme, obzvláště ve studených měsících. Což je paradoxně to nejhorší, co můžeme dělat – nejen pro úsporu, ale také pro živnou půdu pro plísně, a zejména je to v neprospěch našeho zdraví. Nevědomky svojí pasivitou způsobujeme sami sobě problémy. Málokdo uvažuje nad tím, že čerstvý vzduch je pro náš organismus (imunitu) velmi důležitý. Často je tento fenomén “zavřených oken” pouze špatný zlozvyk předávaný z generace na generaci. Někdy je to pohodlnost a někdy zase nevědomost. Když nás naši rodiče neučili větrat, nevětráme také (to je přirozené, avšak ne prospěšné).


Konstrukční/stavební vady

     Samozřejmě, že vím, že konstrukční vady existují a je jich mnoho. Například často se vyskytující špatně vyměněná okna, která netěsní. Okolo oken se Vám začnou vytvářet pásy plísní. To je typický příklad, kde ani vhodná kombinace větrání s topením, ani nějaký postřik, nemůže pomoci. Zde je nutné reklamovat výměnu oken. Někdo to udělal špatně.

     Nedávno jsem četl na nějaké diskuzi, co s tím má paní dělat. S tím neuděláte nic, okna je potřeba vhodně zasadit, aby těsnila a nevytvářel se po obvodu rosný bod, kde se potkává teplý vzduch z bytu se studeným z venku. Pokud někdo okna špatně zaizoloval, budou se plísně tvořit neustále dokola, dokud se tato konstrukční vada neodstraní. 


Shrnutí

     V tomto úvodním příspěvku “plíseň na zdi” jsme odhalili nejčastější příčinu plísně v našich domácnostech – nás. Tuto skutečnost jsme si ověřili prostřednictvím důkazu. Tím nesnižuji také možnou příčinu plísní – konstrukční/stavební vady. Naopak vím, že se vyskytují. Špatně vyměněná okna jsou častý problém. Řešení je jen jedno – výměnu reklamovat/provést výměnu pořádně. Vždy je nutné u každé plísně řešit její příčinu – nikoliv jen plíseň opakovaně vystříkávám protiplísňovým přípravkem. V dalším článku – 2. díl (Jak na plíseň? | Prevence a návyky | Jak se jí zbavit? | Řešení) – se budeme zabývat tím, jak plísním předcházet (změnit návyky), jak efektivně větrat a topit, popřípadě jak vyřešit několik konstrukčních/stavebních vad tak, abyste se zbavili plísní jednou pro vždy.  


Doporučujeme

     Víte, že plíseň může být i ve Vás a může způsobovat i mnoho problémů, které na první pohled nejste schopni rozpoznat. Více a o prevenci se můžete dozvědět v článku – Plíseň v lidském těle | Očistěte krev a střeva | Nastartujte Vaši imunitu


Odkazy

Likvidace plísní – Státní zdravotní ústav.
Plísně v domě a bytě (odstraňování a prevence) – kniha české odbornice RNDr. Kateřiny Klánové CSc. zabývající se problematikou plísní. 


Poslední aktualizace dne: 09.09.2018

(4252)Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!

Zabere Vám to pár sekund, přitom pro nás je to obrovská motivace. 


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na Facebooku

Nebo za sdílení na ostatních sociálních sítí Mohlo by Vás zajímat - 5 top článků na Rady ze života:


1) Křemelina

Křemelina | Přírodní detox | Pryč s parazity! | Zdraví


2) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


3) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví


4) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


5) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!

 


6) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně

 


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


Sledujte nás

Jiří Samuel

Jsem admin a koordinátor pro magazín radyzezivota.cz. Byla a je to pro mě velká výzva postavit tento web na zelené louce. Veškeré aktivity si dělám sám, teď už vím, že je to neudržitelné - to jsem ale na začátku nevěděl. Člověk se neustále vyvíjí. Proto budu časem rozšiřovat tým našeho magazínu, o lidi kteří ví, co dělají, a dělají to s radostí a vervou. Mám radost, že moje žena přispívá do kategorie Bezlepkové recepty. Baví mě psát články, příspěvky, tweety, tvořit, učit se novým věcem, jako pro měl byla a stále je tvorba stránek, SEO marketing, linkbuilding, propojování webu se sociálními sítěmi, Google Analytics, do budoucna AdSense, časem možná AdWords, apod. Je skvělé, když sami zjistíte, jak zvýšit hodnotu stránek, když o tom nikdo nepíše. Je to tvůrčí činnost a pro mě můj největší koníček, který bych rád přetavil do práce na plný úvazek. Nemám potřebu nechávat si své letité zkušenosti pro sebe, chci se o ně podělit. Největší radost mi dělá dobrá zpětná vazba.
Jiří Samuel
Sledujte nás