Fotosyntéza a Dýchání (respirace) | Život a jaké procesy nám umožňují žít?

článek „Fotosyntéza a Dýchání“

Každý dobře ví, jak je důležité, že rostliny vydechují kyslík O2, který dýcháme. My naopak vydechujeme kysličník uhličitý CO2, který dýchají rostliny. Také víme, že k výrobě kyslíku O2 rostlinou se říká fotosyntéza a že k tomuto procesu rostlina potřebuje slunce. O procesu respirace však málokdo ví a přitom je to proces opačný.


Fotosyntéza a Dýchání | Život a jaké procesy nám umožňují žít?

    Ve zkratce nám život umožňují 2 procesy, které probíhají v neustálé smyčce na planetě Zemi. Jedná se o Fotosyntézu a Respiraci. Fotosyntéza je velmi známé téma, o Respiraci už toho moc běžně člověk neví – moc se o tom nemluví. Tyto dva procesy znázorňují tyto rovnice:


6CO2 + 12 H2O –> C6H12O6 + 6O2

C6H12O6 + 6O2 –> 6CO2 + 12 H2O


   Všimněte si, že jsou oba vzorce stejné, jen psané naopak. Ano, fotosyntéza je opakem respirace (dýchání).  Není možné říct, že je fotosyntéza důležitější, tak proč o ní víme ze školních lavic víc než o respiraci? Když se pokusíte najít na internetu třeba jen obrázek pro oba procesy, u fotosyntézy vám naskáčou desítky odkazů, kdežto najít obrázek pro respiraci je téměř nemožné. A tak jsme se rozhodli, věnovat se obou procesům a jejím vzorcům a oba lidsky vysvětlit. Třeba i díky tomu můžeme snadněji pochopit, jak je důležité, snažit se zachovat v přírodě rovnováhu. Nejprve vám přestavím, velmi zjednodušeně, známý proces – fotosyntézu.


Fotosyntéza

    Rostlina přijme ze vzduchu CO2 oxid uhličitý a kořeny ze země vodu H2O. Za pomoci sluneční energie se přemění v rostlině uvedené prvky na cukry C6H12O6, které slouží jako její obživa a zbylý kyslík je vypuštěn do vzduchu. Více se o fotosyntéze můžete dozvědět ve wikipedii. 


6CO2 + 12 H2O –> C6H12O6 + 6O2


Respirace (buněčné dýchání) 

    Člověk sní rostliny obsahující cukry C6H12O6. Cukry se v žaludku rozloží a uvolní sluneční energii, která slouží jako energie pro buňky v těle. Plícemi do těla vdechujeme kyslík O2, který doputuje k buňkám krví. Jako odpadní produkt vznikne oxid uhličitý CO2, ten se pomocí krve a plic dostane z těla ven výdechem a voda H2O, kterou vylučujeme jako moč.  Více se o buněčném dýchání můžeme dozvědět na wikipedii.


C6H12O6 + 6O2 –> 6CO2 + 12 H2O


Poslední aktualizace dne: 1. 2. 2020

 Pokud Vám byl tento článek prospěšný, poděkujte nám Vaší podporou!


Děkujeme za podporu v podobě Like / Sdílení na FacebookuMOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

6 TIPŮ - NÁKUP ZDRAVÍ


1) Nejlepší šampon (přírodní) | Pro každého - i mastné vlasy

Fotografie šamponu


2) 100% přírodní deodoranty (TOP 2 - odzkoušené, účinné)

Krystal | 100% přírodní deodoranty | Antiperspiranty | Zdraví

 


3) Nejlepší tekuté mýdlo (přírodní) | Do kuchyně


 

4) Zdravé žvýkání (bez zdraví škodlivého aspartamu či sorbitolu)

fotografie zdravého žvýkání (zdravé žvýkačky) | zdravé žvýkání | zdravá žvýkačka


5) Tuhé mýdlo (z 99% účinnější než gel - o zdraví ani nemluvě)

Tuhé mýdlo je lepší než gel | Zdraví | Radyzezivota.cz

 


6) Jak se zbavit rýmy (zadní rýmy)? | Víme, jak na to!


Hlavní strana     Bezlepkové recepty     Zdraví     Šoptip     Udělej si sám   
Dům | Domácnost
     Jídlo | Pití     Kultura     Lidé     


Auto | Doprava     Kam investovat     Počítač     Udělej si sám      Zahrada     Zlepšováky     Úspora     Bezlepkové recepty    Grilování     Nákup     Pivo 
Vaření     Film     Hudba     Hudební videoklipy    Kniha     Seriál     Děti     Relax     Hlava | Psychologie    Podnikatel     Sport     Zdraví    
Myšlenky | Úvahy     Přísloví a lidové moudrosti     Filmové tipy     Zábava 


Upozornění návštěvníkům

     Milí návštěvníci/čtenáři, to co na těchto stránkách přečtete, jsou pouze naše subjektivní zkušenosti a je pouze na Vašem rozhodnutí, zda si z toho něco vezmete či nikoliv - zda se tomu třeba jen zasmějete. Což znamená, že rozhodnutí je na Vás a Vy si za něj nesete svoji odpovědnost. Tím, že zde publikujeme, nepřebíráme v žádném případě odpovědnost za Vás, za Vaše rozhodnutí. Mějte svoji hlavu a rozhodujte se vždy pouze na základě své intuice. Rozhodně se nenechte do něčeho nutit. Naše řádky by Vás měly pouze nasměrovat určitým směrem, ale rozhodnutí je vždy pouze a jen na Vás. Užijte si čtení i Vašeho života! 


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments